Pachira - kwiat niebywale dekoracyjny

Jesteś tutaj:

Pachira - kwiat niebywale dekoracyjny

3,4/5 (1686 ocen)

Jeśli poszukujemy do mieszkania niezwykle ozdobnej i oryginalnej rośliny, powinniśmy rozejrzeć się za pachirą (Pachira). Posiada ona duże, zielone, błyszczące, parasolowate liście, kształtem przypominające szeflerę oraz gładki, zgrubiały u podstawy pieniek. W naturze osiąga niebanalne rozmiary 20 m. wysokości i zakwita przepięknymi, wielkimi, egzotycznymi kwiatami, które owocują dużymi, jadalnymi orzechami, ale w uprawie doniczkowej dorasta do znacznie mniejszych rozmiarów (choć nie jest roślina niską, dorasta bowiem do 1-2m. wys.), nie zakwita i nie wydaje owoców. Za to jej piękny, zielony pióropusz na szczycie gładkiego pędu jest niebywale dekoracyjny.


Formy doniczkowe


Roślina w uprawie doniczkowej może być prowadzona na kilka sposobów. Czasem tworzy gruby pień z zieloną masą liści na szczycie lub krótką, zgrubiałą łodygę z odrostami wierzchołkowymi (podobnie jak juka), ale najczęściej spotyka się wersję o pniach zaplecionych w bardzo dekoracyjny warkocz. Jest to możliwe, gdyż młode pędy długo pozostają elastyczne i doskonale można je kształtować w taki właśnie sposób. To najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej efektowna forma uprawy doniczkowej tego gatunku. Jednak do takiego warkocza są potrzebne co najmniej trzy egzemplarze posadzone obok siebie, dlatego może się zdarzyć, że dorosłe rośliny staną za duże na takie zagęszczenie i będą się wzajemnie wypierać, w wyniku czego jeden lub dwa pieńki mogą zacząć zamierać. Dokąd jednak tak się nie stanie, pachira może stanowić niezwykle elegancką, oryginalną i ciekawą ozdobę zarówno domowego salonu jak reprezentacyjnego pomieszczenia biurowego, holu hotelowego czy sali bankowej.

Pachira - kwiat doniczkowy

Pachira - kwiat doniczkowy

Wymagania uprawowe


Oczywiście aby wyglądała zdrowo i bujnie rosła, oczekuje spełnienia pewnych istotnych warunków uprawowych. Przede wszystkim jest rośliną nie znosząca zimna, dlatego przez cały rok powinna stać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (ok. 20 - 25°C.), a jedynie zimą może znosić nieco niże wartości, nie spadające jednak poniżej 15°C. Oczekuje też dużo światła, najlepiej lekko rozproszonego, gdyż ostre promienie słońca mogą poparzyć jej liście. Kiedy z kolei światła jest za mało, zaczną się one robić żółte i opadać, więc właściwe dobranie miejsca jest w przypadku pachiry bardzo istotne. Z racji swojego pochodzenia (tropikalne, podmokłe tereny), roślina ceni sobie wilgotne powietrze, dlatego w mieszkaniach powinniśmy ustawiać w jej pobliżu nawilżacze, odkryte akwaria lub ustawiać donicę na podstawce ze stale wilgotnym keramzytem.


Podlewanie


Kolejna ważną sprawą jest podlewanie. W naturze gatunek ten rośnie na terenach podmokłych lub systematycznie okresowo zalewanych, wiec wymaga w podłożu stałej wilgotności. Przy podlewaniu należy jednak wrócić uwagę na to, aby woda miała temperaturę pokojową, a jej nadmiar nie zalegał w podstawce, gdyż naraża to korzenie na zagniwanie. Może się to wydawać zaskakujące w przypadku rośliny naturalnie narażonej na dużą ilość wilgoci w podłożu, ale należy pamiętać, że warunki panujące w niewielkich doniczkach, mocno odbiegają od tych, jakie roślina ma do dyspozycji w swoim typowym środowisku. Jej korzenie muszą się zmieścić w małej przestrzeni, gdzie nie mają dostatecznie dużo powietrza, więc procesy gnilne łatwo mogą się rozpocząć.

Pachira - kwiat

Pachira - kwiat czytaj dalej...

Koniecznie zobacz