Pachira - kwiat niebywale dekoracyjny

Jesteś tutaj:

Pachira - kwiat niebywale dekoracyjny

3,4/5 (1686 ocen)

Podłoże i nawożenie


W przypadku pachiry dość istotna rolę odgrywa również podłoże. Powinno ono być żyzne, próchnicze i zasobne, ale jednocześnie lekkie i rozluźnione np. perlitem. W naturze rośnie w miejscach, gdzie dostatek rozłożonej materii organicznej gwarantuje jej pożywienie, dlatego również w pojemnikach będzie oczekiwała sporo próchnicy. Dodatkowo w okresie wegetacyjnym czyli od III-X, możemy dostarczać jej substancji pokarmowych w postaci niewielkich dawek nawozów, najlepiej przeznaczonych dla roślin pokojowych lub naturalnego biohumusu.

Pachira doniczkowa

Pachira doniczkowa



Rozmnażanie


Roślinę uzyskujemy najczęściej z nasion bądź sadzonek pędowych, ale samodzielne rozmnażanie jest dość trudne, gdyż zarówno nasiona jak i sadzonki potrzebują ciepłego (ok. 25 - 30°C) oraz bardzo wilgotnego podłoża, a także dużo rozproszonego światła. Niemniej zawsze możemy spróbować sił w samodzielnym rozmnażaniu, gdyż własnoręcznie wyhodowane egzemplarze dają ogromną satysfakcję każdemu miłośnikowi roślin. Poza tym będziemy mogli formować i zaplatać pędy według własnego uznania, co jest szczególnie interesujące.

Pachira - kwiat

Pachira - kwiat

Zagrożenia


Pachiry są roślinami stosunkowo odpornymi na choroby i szkodniki, ale błędy uprawowe mogą przynieść im wiele szkody. Łatwo bowiem rośliny zalać, przechłodzić lub spowodować zakłócenia w rozwoju niewłaściwym oświetleniem, nawożeniem oraz podłożem. Osłabione rośliny mogą być niekiedy porażane przez choroby grzybowe (szczególnie korzenie i podstawa pnia) lub atakowane przez przędziorki w zbyt suchym powietrzu.

Co ciekawe, pachira w krajach azjatyckich, gdzie jest popularną ozdobą domową, uznawana jest za symbol dobrobytu, dostatku i pieniędzy, dlatego często dawana jest w prezencie, jako dobra wróżba na przyszłość.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz