Jukka (Yucca) - pupularna roślina domowa

Jesteś tutaj:

Jukka (Yucca) - pupularna roślina domowa

3,4/5 (294 ocen)

Rodzaj jukka (Yucca), należący do rodziny agawowatych liczy sobie ok. 50 gatunków roślin. Są wśród nich zarówno byliny, krzewy jak i drzewa. Ich ojczyzną są tereny położone w Ameryce Północnej oraz Środkowej. Rośliny te żyją w naturze w dość trudnych warunkach, dlatego ich uprawa zarówno w ogrodzie jak i w mieszkaniu nie jest bardzo trudna. Do rodzaju jukka, należą zarówno gatunki ciepłolubne, w naszych warunkach nadające się jedynie do uprawy doniczkowej (Jukka gwatemalska Y. guatemalensis), jak i takie, które z powodzeniem możemy sadzić do gruntu, gdyż są w pełni mrozoodporne (np. Jukka karolińska Y. filamentosa).


Kwitnienie


Wszystkie juki wyrastają w formie rozłożystego pióropusza bardzo sztywnych, zwykle zielonych liści, które są na ogół zakończone ostrym kolcem. U wielu gatunków brzegi liści pokrywają delikatne, poskręcane włókienka, tworząc dość ciekawy efekt. Jukki w naturze zakwitają i to bardzo spektakularnie. Najlepszym tego przykładem jest uprawiana w naszych ogrodach jukka karolińska. Zakwita w formie białych, dzwonkowatych kwiatów, pojawiających się w dużej ilości na rozgałęzionym, wysokim pędzie kwiatostanowym. Wygląda tak wspaniale, że w czasie kwitnienia staje się głównym elementem dekoracyjnym ogrodu. Niestety, gatunki uprawiane w mieszkaniach zakwitają niebywale rzadko.

Jukka (Yucca)

Jukka (Yucca)

Charakterystyka wyglądu


Posiadają jednak inne walory ozdobne, do których z pewnością można zaliczyć pokrój rośliny. Spotykane w mieszkaniach jukki, uprawiane są najczęściej w formie pnia (choć bywają też bezłodygowe), z którego wyrastają pióropusze sztywnych liści. Pień ten sprowadzany jest przez hodowców z krajów pochodzenia danego gatunku i ukorzeniany w warunkach szklarniowych. U młodych roślin wszystkie liście są wyprostowane, u starszych egzemplarzy przewieszają się na zewnątrz. Na ogół są zielone, ale zdarzają się także odmiany o pstrym ubarwieniu. Wysokość roślin uprawianych w doniczkach bywa różna i jest uzależniona przede wszystkim od wysokości pnia, na którym wyrastają liście. Może więc osiągać 1 metra lub mieć nawet 2 - 3 m. wysokości. Pień już nie rośnie, natomiast na pewno urosną wyrastające z niego pióropusze liści. Kiedy stają się zbyt duże lub po prostu tracą swój ładny pokrój, można je obciąć na odpowiedniej wysokości i ukorzenić, uzyskując nową sadzonkę.

Jukka (Yucca)

Jukka (Yucca)

Wymagania uprawowe


Mimo iż juki należą do roślin bardzo łatwych w uprawie, mają pewne oczekiwania i jeśli ich nie spełnimy, nie będą  mogły się prawidłowo rozwijać. Głównym wymogiem uprawowym, jest właściwe stanowisko. Rośliny te najczęściej pochodzą z terenów pustynnych, gzie rosną w miejscach silnie nasłonecznionych. Wprawdzie w mieszkaniach tak bezpośrednie słońce padające przez szybę mogłoby poparzyć ich liście, jednak miejsce w którym będą rosły musi być naprawdę bardzo widne.  Inaczej ich liście będą robiły się blade i wiotkie, a nowe niemal przestaną wyrastać. Jeśli więc posiadacie mieszkanie o wystawie północnej lub jest w nim dość ciemno, jukka raczej nie jest w takiej sytuacji dobrym wyborem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz