Jukka (Yucca) - pupularna roślina domowa

Jesteś tutaj:

Jukka (Yucca) - pupularna roślina domowa

3,4/5 (287 ocen)

Kolejny ważny warunek to podlewanie. Jukki nie tolerują zalania. Zdecydowanie bardziej wolą niedostatek wody, niż jej nadmiar. Zanim więc podlejemy roślinę, ziemia w doniczce powinna być już niemal całkowicie sucha. W przeciwnym razie bardzo szybko mogą im zgnić korzenie. Aby zapobiec takiej sytuacji, powinniśmy wyłożyć dno doniczki dostateczną warstwą drenażu i wybrać dla jukki odpowiednio lekkie podłoże, z dodatkiem rozluźniającego piasku. Dobra będzie też gotowa mieszanka do uprawy palm, jaką z łatwością można zakupić w centrach ogrodniczych.

Jukka (Yucca)

Jukka (Yucca)

Temperatura


Jukki w zależności od pory roku wymagają zróżnicowanej temperatury, gdyż należą do roślin przechodzących zimą okres spoczynku. Dlatego też w czasie intensywnej wegetacji należy zapewnić im temperaturę w granicach 18-24 °C, a nawet nieco więcej, ale od późnej jesieni do wczesnej wiosny jukka powinna stać w widnym i dość chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura będzie oscylować w granicach 8 - 12 °C. W tym czasie ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum i zaprzestajemy nawożenia.

Jukka domowa

Jukka domowa

Dlaczego jukka?


Ogromna popularność jaką cieszą się te rośliny wśród miłośników upraw doniczkowych, jest jak najbardziej uzasadniona. Ich majestatyczny i egzotyczny urok sprawia, że będą stanowiły niezwykle okazałą ozdobę każdego wnętrza. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ono dostatecznie widne.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz