Adenium arabskie (opasłe), róża pustyni - efektowny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Adenium arabskie (opasłe), róża pustyni - efektowny kwiat doniczkowy

3,3/5 (106 ocen)

Adenium arabskie (Róża pustyni) w środowisku naturalnym występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym na Płw. arabskim i wschodniej Afryce. Rodzaj Adenium skupia ok. 10 gatunków. W naszym klimacie uprawiana jest  jako roślina doniczkowa.  

Adenium arabskie to sukulent w formie rozgałęzionego krzewu o zgrubiałej łodydze. Liście są mięsiste, ułożone spiralnie na grubych konarach. W okresie zimowym często opadają.

Kwiaty są trąbkowate, promieniste, w gronach i jasnoczerwone. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do końca sierpnia. Owoce są niepękające i suche.


Uprawa


Adenium arabskie preferuje podłoże przepuszczalne. W okresie wegetacji roślina powinna być regularnie podlewana, zaś w okresie spoczynku bardzo rzadko. Stanowisko powinno być bardzo jasne i niezbyt wilgotne. W okresie letnim roślina może być wystawiona na zewnątrz. W okresie zimowym odpowiednie miejsce powinno być w miejscu chłodnym i ciemnym.

Nawożenie raz na jakiś czas, niezbyt intensywne, szczególnie istotne na początku okresu wzrostu.

Doniczkę z rośliną rosnącą przy oknie można raz na jakiś czas obrócić, aby roślina rozwijała się równomiernie. Róża pustyni raczej nie powinna być uprawiana w sypialni.

Adenium arabskie, róża pustyni

Adenium arabskie, róża pustyni

Rozmnażanie


Rozmnażanie możliwe jest poprzez sadzonkowanie lub siew w okresie wiosennym. Optymalne jest rozmnażanie z sadzonek. Sadzonkę adenium arabskiego należy wsadzić do mieszanki torfu z piaskiem.


Problemy w uprawie


Na ciemnym stanowisku adenium słabo kwitnie. Zbyt intensywne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Róża pustyni może być atakowana przez wełnowce i przędziorki.

Adenium arabskie, róża pustyni

Adenium arabskie, róża pustyni

Uwaga:


Sok mleczny wydobywający się ze skaleczonego miejsca jest silnie trujący!
 

Koniecznie zobacz