Sadzenie lilii bez tajemnic. Optymalny termin i technika

Jesteś tutaj:

Sadzenie lilii bez tajemnic. Optymalny termin i technika

3,5/5 (47 ocen)

Lilie zajmują wysokie miejsce wśród najpopularniejszych ozdobnych roślin cebulowych. Sekret ich udanej uprawy polega na tym, że choć cebule tego gatunku są dość wrażliwe na zimno, posadzone w odpowiednim terminie łatwo się przyjmują i nie wymagają – a wręcz nie lubią – wykopywania. Podjęcie właściwej decyzji o tym, kiedy sadzić lilie, wymaga znajomości ich wymagań siedliskowych.


Odpowiednie stanowisko


Dzikie gatunki lilii, od których wywodzą się mieszańce uprawiane obecnie w naszych ogrodach, spotyka się na zalesionych obszarach Azji, Europy i Ameryki Północnej. Są to rośliny cieniolubne – ich cebule nie znoszą nagrzewającej się gleby i wymagają dość wysokiej wilgotności podłoża. Większość odmian nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego nie zaleca się sadzenia lilii w zagłębieniach podłoża.


Przygotowanie gleby


Do prawidłowego rozwoju lilie wymagają nieprzesychającej, średniozwięzłej i dobrze napowietrzonej gleby. Na dnie dołków warto rozłożyć grubą warstwę żwiru, ponieważ cebule pozbawione drenażu często gniją. Większość gatunków preferuje podłoża o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, choć zdarzają się również takie, które dobrze rosną na glebach zasadowych ( m.in. lilia złotogłów, lilia biała czy lilia długokwiatowa). Przyszłe stanowisko naszych roślin powinno być starannie odchwaszczone i wolne od patogenów – unikajmy zakładania rabat z kwiatami cebulowymi w tym samym miejscu częściej niż co 3 lata. Zanim przystąpimy do sadzenia, upewnijmy się, że ziemia zdążyła osiąść po przekopaniu. Cebule posadzone zbyt płytko mogą nie wykiełkować.


Termin sadzenia


W przypadku gatunków wrażliwych na mrozy (np. lilie długokwiatowa i złocista) zaleca się wiosenny termin sadzenia, pozostałe natomiast można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Zasada ta dotyczy również cebulek przybyszowych oraz powietrznych, które nie są jeszcze zdolne do kwitnienia i zanim wydadzą pierwsze kwiaty, będą musiały rosnąć w ziemi przez 2-3 lata. Drobne cebulki powietrzne warto po zbiorze przechować w inspekcie i wysadzić na grządkę dopiero w kolejnym sezonie wegetacyjnym.


Sadzenie jesienne


Przy sadzeniu lilii jesienią warto wziąć pod uwagę fakt, że ich cebule – w przeciwieństwie do krokusów, przebiśniegów czy szafirków – nie mają powłoki chroniącej przed zimnem. Z tego względu należy przenieść je do gruntu najpóźniej na przełomie września i października. Niezwykle istotne jest też dobranie odpowiedniej głębokości sadzenia – wierzchołki cebul powinny znaleźć się 15-20 cm pod ziemią. Zbyt płytko posadzone rośliny mogą zostać wypchnięte na powierzchnię gruntu, kiedy ziemia zamarznie.

Aby zabezpieczyć lilie przed działaniem niskich temperatur, wystarczy tuż po posadzeniu przykryć je grubą warstwą częściowo rozłożonego kompostu bądź kory z drzew iglastych. Wiosną musimy pamiętać o rozgarnięciu okrycia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz