Jakie sadzonki róż wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki róż wybrać? Jak i kiedy je sadzić? Zobacz!

3,5/5 (44 ocen)

Róża to jeden z popularniejszych kwiatów ozdobnych uprawianych w Polsce i niekwestionowana królowa ogrodów. Możemy wyróżnić ponad 150 gatunków i odmian, spośród których wystarczy wspomnieć róże miniaturowe, okrywowe, bukietowe czy pnące, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie. Ich różnorodność sprawia, że kwiaty róży nadają się idealnie do komponowania letnich bukietów, a krzewy różane tworzą kolorowe, pachnące żywopłoty i są piękną ozdobą ogródków. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach róży, przygotowując się do jej uprawy.


Jakie sadzonki kupić?


Zaleca się kupować sadzonki róży w punktach sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych, które zajmują się ich profesjonalną uprawą, jak również dobrych sklepach ogrodniczych. Rośliny pochodzące z tych źródeł są odpowiednio ukorzenione i mają zazwyczaj bardziej zwarte korzenie, co sprawia, że szybko przyjmują się w gruncie. Sadzonki powinny być zdrowe i silne, wolne od jakichkolwiek chorób i szkodników. Ważne jest, by zapewnić im regularne podlewanie do czasu posadzenia w miejsce stałe.  


Rodzaje sadzonek


W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek róży. Jesienią do kupienia są zarówno młode rośliny z odkrytym systemem korzeniowym, jak i róże balotowane, których korzenie wraz z ziemią owinięte są siatką lub workiem jutowym. Oba typy należy sadzić najszybciej jak tylko się da, najlepiej niezwłocznie po kupieniu, ponieważ ich korzenie nie powinny zbytnio przeschnąć. Trzecim możliwym rodzajem są rośliny znajdujące się w pojemnikach lub doniczkach, które dostępne są w sklepach przez cały rok.


Kiedy sadzić?


Termin sadzenia róży związany jest ściśle z konkretną odmianą. Najczęściej krzewy róży z nagimi korzeniami umieszczamy w glebie jesienią, od drugiej połowy września do pierwszych przymrozków. Można sadzić je również wiosną, od końca marca do końca kwietnia, gdy minie ryzyko przymrozków. Na wilgotnych glebach gliniastych i wodach o wysokim poziomie wód gruntowych lepiej sadzić róże wiosną.  Natomiast krzewy w pojemnikach z bryłą korzeniową sadzimy w dowolnym terminie od wiosny do jesieni, poza okresami upałów i przymrozków. Zdecydowanie najlepszy jest termin jesienny, ponieważ krzewy mają możliwość szybciej się ukorzenić i na wiosnę rozpocząć już wegetację.


Gdzie sadzić?


Róża wymaga słonecznego stanowiska. Charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na mróz, wytrzymuje spadki temperatury nawet do -20o C. Nie ma szczególnych wymagań odnośnie do gleby, może rosnąć na różnych stanowiskach. Rośnie dobrze nawet na glebie przeciętnej, lekko gliniastej, jednak najlepiej na żyznej i lekko kwaśnej, o pH w przedziale 6-7. Idealna będzie dobrze spulchniona, dość ciężka gleba darniowa lub gliniasto-piaszczysta. Ważne, by była ona dobrze zdrenowana, ponieważ róża wymaga częstego podlewania, a woda utrzymująca się zbyt długo w ziemi spowoduje gnicie korzeni. Często sadzi się ją pojedynczo lub w grupach na rabatach, pozwala się jej rozrastać jako naturalny żywopłot lub umiejscawia przy ścianie jako ozdobę budynków.


Jak sadzić?


Miesiąc przed posadzeniem róż trzeba usunąć starą ziemię na głębokość minimum 60 cm i zastąpić ją nową. W tym celu wykopuje się doły o głębokości 60 cm i średnicy wynoszącej od 30 do 60 cm, w zależności od wielkości jsystemu korzeniowego. Jeśli ziemia ma odczyn zasadowy, zaleca się dodanie do niej torfu ogrodniczego lub ziemi wrzosowej. Podczas sadzenia najpierw należy wsypać do dołu grubą warstwę obornika lub kompostu i usypać kopczyk, a następnie umieścić różę w dole. Jeśli korzenie róży są przesuszone i pomarszczone, należy wcześniej zanurzyć całą roślinę w wodzie. Podobnie należy uciąć wszystkie uschnięte lub połamane kawałki pędów, liście i pąki oraz skrócić zbyt długie korzenie do długości 25 cm. Najważniejsze, by róża nie rosła idealnie prosto, tylko pod pewnym kątem, bo dzięki temu roślina wypuszcza więcej bocznych pędów. Odległość pomiędzy roślinami jest zależna od odmiany i powinna wynosić: róża miniaturowa – 30 cm, mieszańce herbatnie i róże o średniej wielkość – 45 cm, róże silnie rozrastające się – 60 cm, róża pienna – 1 m, róże pnące – 2 m. Podczas sadzenia dobrze jest stosować nawóz przeznaczony specjalnie dla róż i systematycznie stosować ściółkę z kompostu lub nawozu naturalnego.  

W przypadku sadzenia krzewu z nagimi korzeniami, przed umieszczeniem rośliny w dole należy przyciąć pędy sadzonki o połowę długości, a także obciąć końce korzeni, by je odświeżyć i stymulować do szybszego rozrostu. Następnie umieszcza się róże w dole, zwracając szczególną uwagę na to, by szyjka korzeniowa nie została zasypana ziemią. Jeśli natomiast sadzony jest krzew z bryłą korzeniową, umieszcza się ją pośrodku, tak by górna część bryły wystawała nieco ponad powierzchnię ziemi. W tym przypadku również należy uważać, by miejsce szczepienia, którym jest szyjka korzeniowa, nie zostało przysypane. Na koniec trzeba zasypać dół ziemią i ugnieść ją dokładnie, robiąc misę wokół sadzonki, a potem obficie ją podlać. Po ok. 10 latach uprawy należy wymienić podłoże raz z roślinami na nowe.


Rozmnażanie sadzonek


Rozmnażanie róż poprzez sadzonkowanie jest dość trudne, ale praktykowane przez wielu ogrodników. Przeprowadza się je w sierpniu poprzez ścinanie wierzchołków zdrewniałych pędów bocznych. Następnie umieszcza się otrzymane w ten sposób pędy w inspekcie, zagłębiając dwie trzecie ich długości w ziemi ogrodowej wymieszanej  w równych częściach z torfem i próchnicą liściową. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz