Sadzenie róż, jak zrobić to prawidłowo?

Jesteś tutaj:

Sadzenie róż, jak zrobić to prawidłowo?

3,4/5 (50 ocen)

Aby cieszyć się pięknym kwitnieniem tych królewskich kwiatów w naszym ogrodzie, już na samym początku przygody z nimi trzeba zadbać o zapewnienie prawidłowych warunków uprawy. Pierwszym krokiem będą wybór odpowiedniego stanowiska oraz prawidłowe posadzenie krzewu, ponieważ czynniki te zdecydują o powodzeniu uprawy a tym samym obfitym kwitnieniu roślin. W poniższym artykule przestawiamy najważniejsze zagadnienia związane z prawidłowym sadzeniem róż.


Wybór stanowiska


Odpowiednie stanowisko do uprawy róż powinno być nasłonecznione przez większą cześć dnia. Tylko w takim miejscu rośliny będą zdrowo rosły i pięknie kwitły. Niewiele jest odmian róż znoszących lekkie zacienienie. Aby cieszyć się w pełni niezwykłej urody kwiatami i móc je podziwiać bez przeszkód, wybierzmy do sadzenia miejsce łatwo dostępne w ogrodzie i często uczęszczane a także takie, w którym często oddajemy się relaksowi. Słodki zapach różanych kwiatów w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodowej ławeczki umili nam odpoczynek.

Róże dobrze czują się w otoczeniu innych roślin, jednak to zawsze one powinny być najważniejszym elementem kompozycji i nic nie powinno odciągać od nich uwagi. Z tego względu dobrym towarzystwem dla róż są kwitnące wiosną rośliny cebulowe, które ubarwią rabatę przed zakwitnięciem róż, a jednocześnie nie będą już konkurować z ich kwiatami kiedy te zaczną się rozwijać.


Przygotowanie podłoża


Podłoże przeznaczone pod uprawę róż powinno być żyzne i przepuszczalne, lekko kwaśne o pH 5,5- 6,5 i zawsze umiarkowanie wilgotne. Ograniczenie parowania wody z podłoża zapewni wyściółkowanie ziemi korą. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt ciężka, przed posadzeniem krzewu trzeba ją nieco rozluźnić poprzez wymieszanie z piaskiem lub rozdrobnionym brunatnym węglem. Krzewy róż korzenią się głęboko, dlatego miejsce sadzenia trzeba przekopać co najmniej na głębokość szpadla, oczyścić z kamieni oraz chwastów. Jeśli na wybranym stanowisku rosły już wcześniej różane krzewy, najlepiej będzie wymienić podłoże na głębokości do 50 cm, co zapobiegnie rozwojowi patogenów powodujących rozwój typowych dla róż chorób.


Zakup i odmiany


Dokonując zakupu wybranej odmiany róży musimy podjąć decyzję, czy będzie to sadzonka kopana z gruntu czy też uprawiana w pojemniku. Róże kopane z „gołym korzeniem” sadzi się jesienią lub wczesną wiosną, przy czym zdecydowanie korzystniej jest wykonać ten zabieg jesienią – krzewy znacznie lepiej się wtedy przyjmują i będą mogły zakorzenić się jeszcze przed nastaniem zimy a wiosną od razu rozpocząć rozwój. Wybierając natomiast termin wczesnowiosenny unikniemy okrywania roślin stroiszem chroniącym przed przemarznięciem. Róże w pojemnikach dostępne są w sprzedaży przez cały sezon i na miejsca stałe wysadzamy je tuż po zakupie. Takie sadzonki znacznie lepiej się przyjmują, ponieważ system korzeniowy nie jest uszkadzany.

Sadzonka różyWłaściwa rozstawa


Jeśli sadzimy większą liczbę sadzonek, należy zachować pomiędzy nimi odpowiedni rozstęp. Zwykle jest to 50 x 50 cm dla róż wielkokwiatowych, 100 x 100 cm dla róż parkowych i nawet do 300 cm dla krzewów rosnących swobodnie. Właściwy odstęp zależy od siły wzrostu rośliny i jej pokroju a także efektu końcowego, jaki pragniemy uzyskać. Zawsze jednak należy zapewnić krzewom dostateczną ilość miejsca do rozwoju. Zbyt duże zagęszczenie roślin będzie ujemnie wpływać na zdrowotność roślin (rozwój chorób grzybowych) i prawidłowe krzewienie, a także znacznie utrudni wszelkie zabiegi sanitarne i pielęgnacyjne. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz