Sadzenie róż, jak zrobić to prawidłowo?

Jesteś tutaj:

Sadzenie róż, jak zrobić to prawidłowo?

3,5/5 (32 ocen)

Odmiany okrywowe rozmieszczamy tak, aby po osiągnięciu przez nie finalnych rozmiarów całkowicie i równomiernie pokrywały całą obsadzoną powierzchnię nie pozostawiając pustych przestrzeni, które będą zasiedlane przez chwasty. Róże pnące umieszczamy w odległości ok. 50 cm od ściany lub murku i około 100 cm od drzewa, jeśli roślina ma się po nim piąć.


Jak sadzić?


Róże są krzewami długowiecznymi i będą rosły na wybranym miejscu przez wiele lat. Błędy popełnione przy ich sadzeniu będą więc trudne lub niemożliwe do naprawienia w późniejszym czasie. W miejscu sadzenia wykopuje się dołek, w którym zostanie umieszczona sadzonka. Na jego dnie formujemy kopczyk, na którym rozłożymy równomiernie wszystkie korzenie. Ziemię, z której formujemy kopczyk należy wymieszać z żyznym kompostem lub obornikiem, który rozkładając się zapewni dostęp odpowiedniej ilości składników pokarmowych przez pierwsze lata wzrostu rośliny. Można także zastosować długodziałający nawóz wieloskładnikowy. Zbyt długie korzenie trzeba przyciąć sekatorem maksymalnie o 1/3 ich długości.

Nigdy nie można dopuścić do zawinięcia się korzeni ku górze, ponieważ taka sadzonka nie przyjmie się prawidłowo. Dołek z sadzonką zasypujemy wykopaną uprzednio ziemią i lekko ugniatamy. Wszystkie wolne przestrzenie pomiędzy korzeniami powinny zostać wypełnione podłożem. Miejsce szczepienia powinno znaleźć się około 2,5 cm pod poziomem podłoża.

Zapewni to stabilność krzewu a jednocześnie będzie wyglądać estetycznie i pozwoli na usunięcie odrostów korzeniowych wybijających z podkładki, jeśli się takie pojawią. „Wilki” pojawiające się poniżej miejsca okulizacji usuwamy w całości, odgarniając ziemię wokół korzenia i wycinając je ostrym sekatorem. Po posadzeniu sadzonkę obficie podlewamy. Przy sadzeniu jesiennym krzew przycinamy dopiero wiosną, aby dodatkowo nie osłabiać rośliny przed nastaniem zimy i nie narażać jej niepotrzebnie na przemarznięcie. Rośliny sadzone wiosną przycinamy tuż po posadzeniu do 2-4 oczek nad ziemią. Róż pnących po posadzeniu nie przycina się.

Łukasz Skop

Koniecznie zobacz