Storczyki w domu - uprawa zgodna z zasadami

Jesteś tutaj:

Storczyki w domu - uprawa zgodna z zasadami

3,4/5 (24 ocen)

Ostatnia uwaga dotyczy wilgotności powietrza. Storczyki zdecydowanie wolą wilgotne powietrze bardziej niż wilgotną glebę. Jeżeli w naszym domu panuje niska wilgotność powietrza, powinnyśmy zraszać storczyka razem z korzeniami wierzchnimi. W zimę warto stosować nawilżacze powietrza na kaloryferach.

Ciekawostka: Storczyki bardzo dobrze reagują na kąpiele wodne. Zamiast podlewać możemy włożyć całą doniczkę do pojemnika z wodą tak, żeby była zanurzona aż po brzegi. Doniczkę pozostawiany w pojemniku na ok. 15 min. Dzięki takiej kąpieli dobrze nawodnimy podłoże storczyka oraz korzenie wierzchnie, które często wystają z ziemi.

Storczyk

Storczyk

Stanowisko słoneczne czy półcień?


Tak naprawdę każda odmiana storczyka uprawiana w domu ma inne preferencje, jeżeli chodzi o światło. W naturalnych warunkach niektóre gatunki rosną w pełnym, tropikalnym słońcu, inne znoszą tylko nisko położone, zacienione miejsca. Co ciekawe, mówi się, że storczyk znosi tyle światła, ile ludzkie oko, co oznacza, że storczyk zdecydowanie lepiej czuje się w półcieniu, niż wystawiony w pełni na działanie promieni słonecznych. I rzeczywiście storczyk postawiony na południowym oknie, w czasie lata jest narażony na przegrzanie i niekorzystne działanie promieniowania słonecznego. O wiele lepszym rozwiązaniem jest okno wschodnie. Jeżeli jednak już wybraliśmy okno południowe, możemy ograniczyć dostęp światła poprzez założenie zasłonek albo żaluzji.

Storczyki dobrze rosną także przy sztucznym świetle. Zazwyczaj do naświetlania storczyków używa się zwykłych świetlówek lub lampy sodowej. W okresie zimowym storczyk powinien być naświetlany przez ok. 10 godzin, a okresie letnim do 16 godzin.

Odpowiedni poziom światła możemy sprawdzić, dzięki zbadaniu stanu rośliny. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na liście. Jeżeli są one szorstkie, przebarwione i poparzone zamiast chłodne w dotyku oznacza to, że nasz storczyk jest przegrzany. Jeżeli natomiast liście są matowe, roślina jest wiotka i zrzuca pąki oznacza to, że storczyk ma za mało światła.



Jaka doniczka?


Najlepsze są doniczki przezroczyste, które nie blokują zupełnie dostępu światła do korzeni rośliny. Przezroczysta doniczka jest konieczna, jeżeli nasz storczyk to Felanopsis. Inne rodzaje, takie jak Cymbidium, Cambria, Dendrobium, Oncidium mogą być zasadzane w zwykłych różnokolorowych doniczkach. Nie zapominajmy, że każdy storczyk, bez wyjątku, potrzebuje doniczki z dziurkami, która łatwo przepuszcza powietrze i nie gromadzi wody. Dzięki takiej doniczce roślina będzie mogła oddychać i nie będą gniły jej korzenie. Doniczka powinna być również mała, ponieważ w zbyt wielkim pojemniku system korzeniowy będzie wysychał bardzo długo.

Storczyk

Storczyk

Przesadzanie i podłoże


Doniczek nie można zmieniać tak często jak nam się podoba, ponieważ  storczyki nie reagują zbyt dobrze na przesadzanie. Storczyki powinno się przesadzać średnio co 2, 3 lata, jednak są takie gatunki, które lubią być przesadzane w każdym roku. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak często nasz storczyk powinien być przesadzany, przyjrzyjmy się jego korzeniom. Kiedy korzenie storczyka są rozrośnięte i wyrastają dużo poza powierzchnię, jest to znak, że czas przesadzić roślinę.

Uwaga! Nigdy nie przesadzajmy storczyka do zwykłej ziemi ogrodowej. Storczyki potrzebują podłoża przepuszczalnego, w którym korzenie będą mogły swobodnie oddychać. Najlepiej kupić specjalistycznie przygotowane podłoża do storczyków, a jeżeli jesteśmy doświadczonymi ogrodnikami możemy pokusić się o samodzielne skomponowanie podłoża. Najczęściej skała się ono z: chipsów kokosowych, łupin po orzechach laskowych lub fistaszkach, kory sosnowej, keramzytu, węgla drzewnego, styropianu, liści bukowych, łupin cedrowych lub kawałków korka. Pamiętajmy, żeby nie ugniatać podłoża i przed zasadzeniem spryskać korzenie środkiem grzybobójczym. Po zasadzeniu nie podlewamy rośliny przez ok. 2 tygodnie, żeby mogła się dobrze zakorzenić.

Nie powinnyśmy się zniechęcać, jeżeli nasz storczyk oklapł albo wypadają pąki. Czasami może się wydawać, że roślina jest zupełnie zmarnowana, chociaż w rzeczywistości wystarczy ją przenieść z parapetu w półcień albo ograniczyć podlewanie. Storczyk ma znakomite właściwości regeneracyjne, więc zanim wyrzucimy go do kosza, zastanówmy się gdzie popełniliśmy błąd i spróbujmy go naprawić. Jeżeli będziemy troszczyć się o naszą roślinę, na pewno odwdzięczy się nam pięknymi różnokolorowymi kwiatami.

Aneta Malinowska

Koniecznie zobacz