Orchidea - pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Orchidea - pielęgnacja

3,4/5 (285 ocen)

Orchidea to jeden z najpiękniejszych a na pewno najłatwiejszych w uprawie storczyków. Niesamowite są głównie piękne kwiaty, które mogą mieć barwę:  białą, żółtą , fioletową, różową, czerwoną, niebieską czy być wielobarwne.

Hodowcy stworzyli już odmiany falenopsisów, które potrafią sobie doskonale radzić z niedogodnościami panującymi w naszych mieszkaniach, między innymi z suchym powietrzem, które jest szczególnie dokuczliwe zimą, gdy mamy włączone kaloryfery w mieszkaniu.  

Najłatwiejsze w uprawie są tak zwane mieszańce, płatki ich kwiatów są nakrapiane.

Kwiaty na pędach tych orchidei są w stanie utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Dobrze pielęgnowana roślina kwitnie kilkakrotnie w ciągu roku. Dzieje się to  wiosną i jesienią. Storczyk dorasta do około siedemdziesięciu centymetrów.

W naturze orchidee zamieszkują tereny Chin, Indii oraz Australii. Na ogół żyją w lasach tropikalnych jako epifity. Czasami rosną jako rośliny naziemne.


Uprawa Orchidei


Stanowisko

Storczyk potrzebuje miejsca jasnego, ale nie nasłonecznionego. Ostre słońce może u niego wywołać groźne poparzenia. Najlepsze dla rośliny jest miejsce półcieniste i parapet okienny po wschodniej stronie mieszkania. Może być, także parapet po stronie południowej czy zachodniej, jednak należy go lekko zacienić w okresie największego nasłonecznienia czyli w miesiącach letnich.

Latem rośliny możemy wystawić na balkon lub taras, musimy im tylko zapewnić stanowisko półcieniste.

Okres spoczynku

Większość storczyków do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu spoczynku. W tym czasie roślinę minimalnie podlewamy i nie nawozimy. Podczas tego czasu kwiaty między innymi nabywają sił, aby zakwitnąć.

Orchidea - Storczyk

Orchidea - Storczyk

Podłoże

Najlepsza dla storczyków jest ziemia specjalnie przygotowana dla nich. Takie podłoże możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Znajduje się w nim kora sosnowa, węgiel czy kwaśny torf, elementy, których storczyki najbardziej potrzebują do prawidłowego rozwoju. Bardziej doświadczeni ogrodnicy często przygotowują podłoże dla kwiatów samodzielnie łącząc ze sobą między innymi: węgiel, drobno rozdrobnioną korę sosnową, kwaśny torf, styropian, kremzyt, mech czy włókno kokosowe. Zabójstwem dla storczyków jest posadzenie ich w uniwersalnym podłożu.

Odpowiednia doniczka

Orchideę sadzimy do specjalnych przezroczystych doniczek z dużymi dziurami w podstawie, które zapewniają dobry odpływ wody po podlaniu i są przygotowane specjalnie dla tych kwiatów. Lekkie przewiewne podłoże oraz ułatwiająca przepływ powietrza  doniczka  wpływają korzystnie na rozwój rośliny, w tym jej ładne kwitnienie. Jeżeli jednak nie możemy kupić takich doniczek to warto wybrać lekkie doniczki z terakoty z dużymi dziurami w podstawie.


Przesadzanie storczyków

Przy przesadzaniu roślin trzeba uważać, aby nie uszkodzić ich delikatnych korzeni. Usuwamy przy okazji te, które są suche i połamane. Używając do tej czynności czystego sekatora, bądź noża. Storczyki sadzimy, tak, żeby liście i korzenie, które wyrastają tuż pod nimi były nad powierzchnią ziemi, a pozostałe korzenie znajdowały się w podłożu. Orchideę przesadza się na wiosnę, mniej więcej co trzy lata. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz