Zimowity - kwiaty jesieni

Jesteś tutaj:

Zimowity - kwiaty jesieni

3,4/5 (25 ocen)

Jesienią w ogrodach, na tarasach i balkonach nie może zabraknąć pastelowych barw, subtelnych i delikatnych zimowitów. Już późnym latem rozpoczynają swój spektakl, który kończy się w październiku.

Zimowity to piękne kwiaty jesieni, zaliczane do rodziny liliowatych (Liliaceae).  Rodzaj Colchicum  obejmuje kilkadziesiąt gatunków z których nieliczne stały się wielką atrakcją kończącego się lata.  Naturalne siedliska znajdują się w Azji oraz Europie.


Wybrane gatunki zimowitów


Zimowit powabny - Colchicum speciosum

Zimowit bizantyjski – Colchicum byzantinum

Zimowit jesienny – Colchicum autumnale

Zimowit ogrodowy (mieszańcowy) – Colchicum hybridum

Zimowit leśny - Colchicum montanum


Budowa rośliny


Zimowit jest byliną odradzającą się każdego roku z pokrytej łuską bulwy. Późnym  latem i jesienią, ukazują sie piękne, lejkowate kwiaty, kształtem bardzo podobne do wiosennych krokusów. Pastelowe barwy podkreślają delikatność i kruchość tego jesiennego przebudzenia. Kwitnienie nie trwa długo, około trzech tygodni, po czym kwiaty nikną tak nagle jak się pojawiły. W okresie wiosennym ukazują się liście Colchicum. Rozeta soczyście zielonych, szeroko lancetowatych liści, osiąga do około 30 cm wysokości. Wewnątrz rozety znajdują się nasiona, dojrzewające późną wiosną i wczesnym latem.  Gdy liście zaczną zasychać wówczas należy je ściąć.

Uwaga

Zimowity są silnie trujące. We wszystkich organach znajduje się kolchicyna, a więc trucizna zagrażająca ludziom jak i zwierzętom. Uważajmy na dzieci!!!

Zimowity

Zimowity

Zróżnicowanie gatunkowe


Do najpopularniejszych gatunków zimowitów, uprawianych w naszych ogrodach należą:

Zimowit jesienny

Jeden z najpopularniejszych gatunków rodzaju, zachwycający dużymi kwiatami o średnicy nawet do 10 cm. Z jednej bulwy uzyskamy około cztery kwiaty. W stanie dzikim występuje w Afryce i Europie. Kwitnące zimowity jesienne można spotkać także w podgórskich regionach naszego kraju. Pamiętajmy, że nie wolno ich wykopywać, gdyż są pod ochroną.

Zimowit mieszańcowy

Ogrodowe mieszańce powstałe w wyniku skrzyżowania kilku gatunków. W wyniku prac hodowlanych uzyskano liczne odmiany pięknie kwitnących roślin, bardzo zróżnicowanych o dużych kwiatach i wielu odcieniach fioletu i różu. Niestety są to okazy krótkowieczne. Nie rozsiewają się, ale w zamian raczą nas bujnym kwitnieniem.

Zimowit bizantyjski

Najmniej wymagający gatunek, obficie kwitnący (nawet do kilkunastu kwiatów z jednej bulwy) osiągający do około 20 cm wysokości. Jego naturalne siedliska występują m.in. w Azji Mniejszej.

Zimowit powabny

Gatunek zwany okazałym w stanie dzikim występuje na Kaukazie. Może poszczycić się bardzo dużymi kwiatami, osiągającymi nawet do 15 cm średnicy, przy wysokości sięgającej 25 cm. Może nie kwitnie tak bujnie jak zimowit bizantyjski, ale liczba kwiatów i tak jest wyższa niż u zimowita jesiennego i sięga 10 kwiatów z jednej bulwy.

Zimowity

Zimowity

Wybrane odmiany zimowitów, uprawianych w ogrodzie


Dostępne odmiany zimowitów, różnią się przede wszystkim barwą, wielkością, liczebnością oraz budową kwiatów.
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Colchicum autumnale

‘Waterlily’’

Odmiana o fioletoworóżowych kwiatach, zachwycająca pełnymi kwiatami, kształtem zbliżonymi do cudnych nenufarów.  

Colchicum autumnale

‘Antares’

Odmiana zachwyca wyjątkową delikatnością biało różowych kwiatów.

Colchicum byzantinum  

‘Innocence’

Odmiana o śnieżnobiałych kwiatach.

Colchicum autumnale 

‘Giganteum’

Odmiana o wyjątkowo dużych kwiatach.

Colchicum autumnale 

‘Album’

Odmiana o białych kwiatach.

Colchicum autumnale

‘Albiflorum’

Odmiana o białych kwiatach.

Colchicum autumnale

‘Atrorubens’

Odmiana o kwiatach w odcieniach różu.

Colchicum speciosum

‘Dombai’

Kwiaty duże, fioletowe z białym wnętrzem.

 

Wymagania


Zimowitom należy zapewnić stanowiska półcieniste do nasłonecznionych. Preferują podłoże żyzne, zwięzłe, próchnicze i zasobne w składniki pokarmowe. Wilgotność podłoża umiarkowana. Należy unikać mokrych, ale także suchych stanowisk.

Zimowity

Zimowity

Pielęgnacja


Zimowity uprawiamy w żyznym i odchwaszczonym podłożu. W zasadzie nie wymagają za wiele opieki. Poza formami mieszańcowymi, charakteryzują się długowiecznością i tworzą rozległe kobierce w pastelowych barwach. Przy przedłużającej się suszy podłoże nawadniamy w celu utrzymania umiarkowanej wilgotności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz