- 1/5
- Następne
Przed posadzeniem mrozoodpornych zimowitów, należy przygotować im podłoże, dokładnie je odchwaszczając oraz uzupełniając dobrze przerobionym kompostem.
Bulwy sadzimy pod koniec sierpnia. Głębokość sadzenia zależnie od wielkości bulwy, zazwyczaj w granicach 10 - 15 cm. Sadząc zimowity pamiętajmy, aby pomiędzy bulwami zachować co najmniej 15 cm odległości.
W okresie letnim, następnego roku w momencie żółknięcia liści, pamiętajmy, że nie wyrywamy ich tylko ścinamy.
Uprawa zimowitów w domu i na balkonie
Ponieważ do zakwitnięcia zimowity nie wymagają nawet podłoża, bardzo chętnie wykorzystywane są przy aranżacji tarasów, balkonów i mieszkań. Dzięki nim, w pewnym stopniu, możemy na nowo uzyskać wiosenną świeżość kompozycji.
W lipcu sadzimy bulwy do pojemników, koszy itp. Bulwy przysypujemy piaskiem, żwirem bądź wykorzystujemy mech i trzymamy w ciemnym pomieszczeniu. Gdy na bulwie zacznie rozwijać się kwiat, wówczas pojemniki przenosimy do jasnego pomieszczenia. Po przekwitnięciu bulwy, pod koniec sierpnia możemy posadzić w ogrodzie.
Zimowity
Rozmnażanie
Zimowity najłatwiej rozmnożyć wegetatywnie poprzez bulwy przybyszowe. Jeżeli chcemy rozmnażać zimowity, co trzy lata, na przełomie lipca i sierpnia, warto wykopać bulwy , podzielić i pod koniec sierpnia wysadzić do gruntu. Zależnie od gatunku, możemy spróbować także rozmnożyć zimowity generatywnie, poprzez nasiona, ale jest ono pracochłonne. Nasiona pobieramy wczesnym latem.
Właściwości lecznicze
Poza tym, że zimowity są trujące, należy wiedzieć, że to co w dużej dawce jest trucizną w mniejszej może stać się środkiem leczniczym. Kolchicyna jako substancja czynna posiada m.in. właściwości przeciwbólowe. Największe jej ilości znajdują się w bulwie i nasionach.
Uwagi końcowe
Zimowity doskonale uzupełnią przestrzeń pod krzewami, doskonałe do naturalistach zestawień. Świetnie prezentują się razem z rozchodnikami, astrami, trawami, a także cyklamenem bluszczolistnym. Bez wątpienia mogą stanowić ciekawe akcenty na tle kamienistych skalników. Trawniki pełne zimowitów, to także ciekawa propozycja, zwłaszcza dla wielkich pasjonatów tych roślin.
Grzegorz Bogucki