Zaślaz mieszańcowy (Klonik mieszańcowy, Klonik pokojowy, Abutilion mieszańcowy)

Jesteś tutaj:

Zaślaz mieszańcowy (Klonik mieszańcowy, Klonik pokojowy, Abutilion mieszańcowy)

3,3/5 (54 ocen)

Może klonik nie należy do popularnych roślin ozdobnych, ale coraz więcej osób zaczyna dostrzegać piękno tego niewielkiego krzewu. Bez wątpienia zaślaz mieszańcowy może stanowić  dekorację nie tylko mieszkania, ale także tarasu oraz ogrodu. Jego dekoracyjność wynika z dużych, barwnych kwiatów, a także z liści.

Zaślaz mieszańcowy (Abutilon x hybridum) należy do rodziny malwowatych (Malvaceae). Jego naturalne siedliska występują w lasach południowej Ameryki (Brazylia)

Rodzaj Abutilon obejmuje ponad 100 gatunków bardzo zróżnicowanych roślin (krzewy, półkrzewy, rośliny zielne), które sięgają nawet kilku metrów wysokości. W uprawie spotykamy przede wszystkim formy mieszańcowe Abutilon x hybridum oraz Abutilon megapotamicum – zaślaz płożący. W naszym klimacie mają zastosowanie jako rośliny doniczkowe, uprawiane w mieszkaniach, a także balkonowe, tarasowe i ogrodowe, choć nie zimujące w gruncie.


Kilka uwag o budowie


Klonik pokojowy charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, zielonymi pędami, z czasem u podstawy drewniejącymi. Krzew szybko rosnący. W naturalnym środowisku krzewy mogą osiągać nawet 3 m wysokości, a uprawiane w naszych mieszkaniach okazy zależnie od odmiany mogą sięgać niewiele ponad metr wysokości, przy czym zazwyczaj są niższe. Bardzo dekoracyjne liście, kształtem przypominają liście klonu. Zależnie od odmiany ilość klap zróżnicowana - od trzech do siedmiu. Barwa od jasnozielonej po formy nakrapiane białymi bądź żółtymi plamkami. Liczne dzwonkowate kwiaty ukazują się już wiosną i mogą nam towarzyszyć aż do późnej jesieni. Osadzone na długich szypułkach, zachwycają barwami, zależnie od odmiany - czerwoną, pomarańczową, białą, różową, żółtą. Średnica kwiatów może sięgać nawet 8 cm. Nasiona ciemne i nerkowate.

Przy odpowiednim cięciu możemy urozmaicić kompozycje roślinne także klonikami w formie niewielkiego drzewka.

Zaślaz mieszańcowy  - Klonik pokojowy

Zaślaz mieszańcowy  - Klonik pokojowy

Zmienność i różnorodność form


W sprzedaży możemy nabyć bardzo zróżnicowane formy zaślazu, tak więc warto rozejrzeć się i zapoznać z ofertą, aby wybrać dla siebie najbardziej odpowiadającą nam odmianę zaślazu mieszańcowego.

Popularna jest seria Bella, obejmująca barwne formy o dużych kwiatach, których średnica sięga 7 cm. Zaliczymy do niej m.in.

  • ‘Red’  o bordowych kwiatach,
  • ‘Deep Coral’ o kwiatach koralowych,  
  • ‘Apricot Shades’ o kwiatach morelowych,
  • ‘Salomon Shades’ o kwiatach w barwie łososiowej.

Warto wiedzieć, że są to formy karłowe, a ich wysokość dochodzi do około 45 cm.

Barwą żółtą zachwycą odmiany ‘Canary Bird’, ‘Golden Fleece’, nakrapianymi liśćmi odmiany ‘Cannington Carol’, ‘Cannington Sally’.  Odmiana ‘Ashford Red’ kwitnie na czerwono. Szczególnie piękną odmianą jest ‘Savitzii’ o bardzo dekoracyjnych, biało obrzeżonych liściach.

Odmiany o pstrych liściach są efektem zainfekowania rośliny przez wirusy. Obecność wirusa w komórkach w zasadzie nie wpływa na wzrost rośliny. Może nieznacznie spowolnić jej wzrost. Nie mniej jednak klonik pokojowy z nakrapianymi liśćmi wygląda bardzo oryginalnie.

Wymagania


Zaślaz mieszańcowy uprawiany w mieszkaniu należy ustawić w jasnym pomieszczeniu (okno południowe), ponieważ tylko ono zagwarantuje nam bujne kwitnienie. Ponieważ roślinę można uprawiać także na balkonie i tarasie, warto skorzystać z tej opcji tym bardziej, że roślina bardzo lubi świeże powietrze w okresie jej bujnego wzrostu. Na świeżym powietrzu lepiej zapewnić  jej stanowisko zaciszne, osłonięte przed pełnym słońcem. Klonik radzi sobie także na stanowisku półcienistym, jednak na takim stanowisku nie uraczy nas zbyt bujnym kwitnieniem.

Temperatura w okresie wzrostu pokojowa, a więc w granicach 16- 22°C, w okresie zimy zdecydowanie niższa około 10- 15°C.
Podłoże próchnicze, żyzne, przepuszczalne oraz zasobne w składniki odżywcze. Można zastosować uniwersalne podłoże dla kwiatów doniczkowych.

Zaślaz mieszańcowy - klonik

Zaślaz mieszańcowy - klonik

Pielęgnacja


Pielęgnacja zaślazu mieszańcowego obejmuje podlewanie, nawożenie, przesadzanie, uszczykiwanie, a także zimowanie.
Podlewanie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, zwłaszcza w okresie wzrostu i uprawie na słonecznym stanowisku. Roślina w takich warunkach potrzebuje dużo wilgoci. Częstotliwość podlewania zależna od wielu czynników, ale może okazać sie, że trzeba będzie podlewać roślinę nawet codziennie, a w uprawie gruntowej, w okresie suszy nawet dwukrotnie w ciągu dnia. W uprawie doniczkowej należy zapewnić roślinie dobry drenaż, bo nie lubi zalegania wody. W okresie zimy podłoże nie powinno być stale wilgotne, a wręcz przeciwnie, pomiędzy jednym a drugim podlaniem podłoże powinno lekko przeschnąć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz