Zaślaz mieszańcowy (Klonik mieszańcowy, Klonik pokojowy, Abutilion mieszańcowy)

Jesteś tutaj:

Zaślaz mieszańcowy (Klonik mieszańcowy, Klonik pokojowy, Abutilion mieszańcowy)

3,3/5 (54 ocen)

W okresie wegetacji zaślaz mieszańcowy nawozimy co 7-14 dni  wieloskładnikowym nawozem płynnym zgodnie z zaleceniami producenta. W okresie zimy nie nawozimy.

Liście oczyszczamy spryskując letnią, miękką wodą uważając, aby nie spryskać kwiatów.

Pamiętajmy także o uszczykiwaniu rośliny, tak aby ładnie się rozkrzewiła. W sezonie warto ten zabieg wykonać kilkakrotnie.
Wczesną wiosną zaślaz mieszańcowy należy przesadzić, przy okazji roślinęprzycinany za 4 – 5 liściem. W razie potrzeby lekko przycinamy korzenie. Przy przesadzaniu pamiętajmy o drenażu!


Zimowanie


Klonik pokojowy zimujemy w jasnym pomieszczeniu, zapewniając temperaturę na poziomie 10- 15°C. Ograniczamy podlewanie i nie nawozimy.




Rozmnażanie


Klonik możemy rozmnożyć poprzez sadzonki pędowe i wierzchołkowe. W zasadzie sadzonki możemy pobierać przez cały okres wegetacyjny, ale najlepiej zrobić to wiosną, przy okazji przesadzania i przycinania rośliny. Długość sadzonek to około 6- 10 cm. Stosujemy ukorzeniacz. Sadzonki ukorzenią się po kilku tygodniach, przy zapewnieniu wilgotności (nakrywamy folią) oraz ciepłego podłoża, będącego mieszanką torfu i piasku. Ukorzeniające się sadzonki należy ustawić w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 20°C.

Klonik pokojowy możemy rozmnożyć także generatywnie poprzez nasiona. Wysiewamy je w lutym i maju. Zakupione nasiona dość szybko kiełkują (2- 3 tygodnie), natomiast zebrane lepiej poddać stratyfikacji.

Zaślaz -  Klonik

Zaślaz -  Klonik

Najczęstsze problemy w uprawie zaślazu mieszańcowego


Uprawiając Zaślaz mieszańcowy uważajmy na liczne szkodniki, które przy błędach uprawowych i osłabionej roślinie bardzo często atakują, zwłaszcza przy niskiej wilgotności. Zaliczy do nich:

Jak już wcześniej wspomniano zaślaz mieszańcowy lubi wilgoć, ale nie mokro. Przy zbyt mokrym podłożu dochodzi do opadania liści. Problem bardzo często pojawia się w okresie zimowym, kiedy należy ograniczyć podlewanie.

Żółknięcie i opadnięcie liści, może być także reakcją na duża zmianę temperatury, a wiec np. po przeniesieniu rośliny z tarasu do domu.

Uważajmy także, aby nie regularnie podlewać roślinę, ponieważ przesuszenie zakończy się zwijaniem i opadaniem liści oraz kwiatów.

Na stanowisku słonecznym przy niedostatecznej wilgotności dochodzi do więdnięcia roślin. W południe warto cieniować roślinę i zapewnić jej dostateczny poziom wilgoci.

Przy uprawie zaślazu mieszańcowego bardzo ważne jest jasne stanowisko, które pozwala na bujne kwitnienie. Na ciemniejszym stanowisku liczba kwiatów jest dużo mniejsza. Na zbyt zacienionym stanowisku pędy stają się wyciągnięte, a liście jaśniejsze.

Jaśniejsze liście będą także objawem braku nawożenia. Braki w nawożeniu mogą doprowadzić do braku kwitnienia.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz