Opuncja - ciekawy kaktus

Jesteś tutaj:

Opuncja - ciekawy kaktus

3,5/5 (313 ocen)

Kaktusy zawsze były idealnym wyborem dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na pracochłonne zabiegi pielęgnacyjne, a często też zdarza się im zapomnieć o regularnym podlewaniu. Rodzina kaktusowatych, to przeogromne bogactwo ponad 2000 gatunków roślin, które na ogół dobrze radzą sobie z czasowymi niedoborami wody i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

W tej wielkiej rodzinie znajduje się również Opuncja (Opuntia), która liczy sobie aż ok. 150 gatunków. Znaczna większość tych roślin występuje na naturalnych stanowiskach w Ameryce Północnej i Południowej, a niektóre z nich (np. opuncja figowa) są uprawiane ze względu na bardzo smaczne owoce.


Gatunki opuncji


Na ogół opuncja kojarzona jest z dużą rośliną, zbudowaną z zielonych, mięsistych segmentów, na których znajdują się dość rzadko wyrastające kolce. Tak jest w rzeczywistości, choć wśród opuncji spotykamy nie tylko kilku metrowe giganty, ale również kilku centymetrowe maleństwa. Do jednego z największych gatunków uprawianych w doniczkach należy opuncja silna (Opuntia robusta), w naturze osiąga nawet ok. 5 m. wys., ale w doniczce zwykle nie przekracza 0,5 – 1 m. Jej szczecinkowate włoski wraz z długimi kolcami występują w kępkach umiejscowionych w niewielkich odstępach od siebie na zielonych członach. W odpowiednich warunkach zakwita sporymi kwiatami. W mieszkaniach spotyka sie też podobnej wielkości opuncję drzewiastą (Opuntia brasiliensis), która posiada trochę dłuższe i rzadsze kolce. Nieco inaczej wygląda opuncja drobnokolczasta (Opuntia microdasys). To odrobinę podstępny gatunek, gdyż nie posiada widocznych, długich kolcy, a jedynie kępki pomarańczowobrązowych włosków. Są one wprawdzie niewielkie, ale każdy zakończony jest rodzajem maleńkiego haczyka, który bardzo łatwo wbija się w skórę. Trudno jest je potem usunąć, a podrażnione miejsce może być dość bolesne.

Niezwykle oryginalną, grzebieniastą formą może sie natomiast pochwalić opuncja odziana (Opuntia vestita f.cristata). Jej człony są nieco poskręcane i gęsto pokryte miękkimi, długimi włoskami, wyglądającymi na roślinie jak wata lub białe „kłaczki”. Niektóre z gatunków są mrozoodporne: Opuntia fragilis i Opuntia humifusa (obie płożąca, niskie: 10-20 cm. wys., wytrzymują temp. nawet do -25°C) oraz nieco większa, ok. 30 cm. wys. Opuntia martiniana, odporna nawet do -30°C.

Kwitnąca Opuncja

Kwitnąca Opuncja

Wymagania uprawowe


Wszystkie wymienione gatunki można uprawiać w pojemnikach. Potrzebują niewiele, ale warto te potrzeby poznać, gdyż inaczej roślina będzie sprawiała kłopoty. Jej podstawowym wymogiem jest dostatecznie widne stanowisko i to przez cały rok.

Opuncja jak większość kaktusów nie lubi cienia. Co do podlewania jest już bardziej tolerancyjna, gdyż znosi chwilowe przesuszenie. Natomiast nie bardzo lubi nadmiaru wilgoci, bo wtedy może zacząć gnić. Najlepiej podlewać opuncję gdy podłoże będzie już przesuszone. Robimy to niezbyt często, ale za to obficie. Nadmiar wody pozostający na podstawce należy usunąć. W okresie zimowym podlewanie ograniczamy do niezbędnego minimum. Temperatura w tym czasie nie powinna być wyższa niż 10-15°C (z wyjątkiem gatunków mrozoodpornych, które znoszą zakresy znacznie niższe).

Owoce Opuncji

Owoce Opuncji czytaj dalej...

Koniecznie zobacz