Oplątwa - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Oplątwa - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

3,4/5 (752 ocen)

Oplątwa to roślina naprawdę niezwykła. Większość jej odmian  w naturalnym środowisku żyje jako epifity, mieszkając na konarach drzew czy ich gałęziach. Te odmiany mogą nie wykształcać korzeni, a nawet jeżeli je mają, to tylko po to by stabilniej przymocować się do nietypowego podłoża. Jeżeli zapragniemy uprawiać taką odmianę w domu, nie będziemy potrzebować ziemi ani doniczki. Wystarczy, że przygotujemy konar drzewa, muszlę lub kawałek kory drzewa korkowego i już możemy zakładać uprawę oplątwy. Ta nietypowa naturalna ozdoba na pewno zwróci uwagę wszystkich miłośników roślin. Wydawać by się mogło, że tak oryginalna roślina sprawia sporo kłopotów w pielęgnacji. Nic bardziej mylnego. Jest to kwiat dość łatwy w uprawie.

Warto wspomnieć także, że niektóre odmiany oplątw uprawia się standardowo w doniczce, jednakże w tutaj skupimy się głownie na gatunkach które można uprawiać bez użycia pojemnika.


Przygotowanie do uprawy i pielęgnacja oplątwy


Naturalnym obszarem występowania oplątw są tereny południowe Stanów Zjednoczonych, poprzez Meksyk, aż po Argentynę. Niektóre odmiany pochodzą też z Indii. Najpopularniejsze gatunki oplątw będących epifitami, to tillandsia ionantha, charakteryzująca się tym, ze jej liści tworzą niewielkie rozety. Z ich środka wyrastają piękne kwiatostany w kształcie kłosa i o purpurowej barwie. Z kolei oplątwa brodaczkowa (tillandsia usneoides) zwana "Brodą starego mężczyzny", wygląda dokładnie tak, jak sugeruje jej nazwa. Jej liście to zwisające, długie, szarobiałe sznury. Na ich powierzchni możemy dojrzeć drobne, ale gęste owłosienie, które ma za zadanie wychwytywania wody z otoczenia, aby przekazać ją w inne części rośliny.


Oplątwa brodaczkowa

Oplątwa brodaczkowa

Jeżeli uda nam się kupić w kwiaciarni oplątwę i zechcemy zmienić jej podłoże, można to bez przeszkód zrobić w każdej chwili. Wystarczy roślinę przymocować nietoksycznym klejem lub drucikiem zawiniętym w papier do wybranego naturalnego elementu dekoracyjnego. Odmiany zwisające wystarczy podwiesić na przykład na sznurku.

Oplątwa w lecie znosi dość wysokie temperatury,  sięgające nawet do 27 stopni Celsjusza, lecz warto jej znaleźć miejsce, które będzie chronione przed ostrym, bezpośrednim słońcem. Najlepiej do jej uprawy sprawdzi się okno wschodnie i zachodnie. Dostarczanie wody oplątwie polega na jej częstym zraszaniu, ta częstotliwość zaś w dużej mierze zależy od temperatury otoczenia. Dodatkowych składników odżywczych także dostarczamy roślinie poprzez rozcieńczenie nawozu w wodzie do spryskiwania. Jeżeli mamy w domu odmianę rozetową oplątwy, trzeba ją podlewać wlewając wodę do rozety, która stale powinna być wypełniona cieczą. Raz w miesiącu trzeba wymieniać wodę na świeżą. Na przełomie końca lata i początku jesieni możemy się spodziewać kwitnienia oplątwy. Same kwiatki większości odmian są dość drobne, lecz razem z kwiatostanami wyglądają bardzo dekoracyjnie. Kiedy roślina przestaje kwitnąć - obumiera.

Oplątwa niebieskawa

Oplątwa niebieskawa czytaj dalej...

Koniecznie zobacz