Oplątwa - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Oplątwa - uprawa, pielęgnacja, odmiany i rozmnażanie

3,4/5 (753 ocen)

Rozmnażanie


Rozmnażanie oplątwy jest dość proste. Wystarczy pobrać z rośliny odrosty. Jeżeli będą miały korzonki, będzie to o dodatkowym plusem. Młode odrosty przytwierdzamy do wybranego podłoża i zraszamy.  Niedługo po tym powinny się pojawić młode korzenie, które pomogą roślinie trzymać się podłoża. Odmiany, które uprawia się w doniczkach, także rozmnaża się przez odrosty, które należy płytko posadzić w glebie.

Tillandsia ionantha

Tillandsia ionantha

Inne odmiany oplątwy


Oprócz wspomnianych już najpopularniejszych gatunków, takich jak tillandsia ionantha oraz oplątwa brodaczkowa, czyli tillandsia usneoides, wyróżniamy kilka  innych ciekawych odmian:

  • Tillendsia lindeni - jej ojczyzną jest Peru. To roślina o pokroju rozetowym której liście dorastają do 40 cm długości. Kiedy przychodzi czas na kwitnienie, z podstawy rozety wyrasta kwiatostan, obsypany błękitnymi kwiatuszkami, w części biało nakrapianymi. Można ją uprawiać w doniczce
  • Oplątwa modra (Tillendsia cyanea) - kwiat pochodzący z Gwatemali dość podobny do poprzednio wymienionej odmiany, jednak z nieco większymi liśćmi i zwartym kwiatostanem. Podobnie jak t. lindeni nadaje się do uprawy tradycyjnej w pojemniku
  • Tillandsia bulbosa - to roślina o ciekawym kształcie. U podstawy można zauważyć coś w rodzaju "cebuli"stworzonej ze zgrubiałych części liści. Od podstawy odrastają  one zaś w formie cienkich wężyków, wijących się w różne stromy. Odmiana kwitnie na purpurowo w okresie letnim.
  • Tillandsia argentea - jej naturalnym środowiskiem jest Ameryka środkowa. Roślina tworzy niewielkie rozetki, mniej więcej 1,5 cm średnicy. Liście okryte są małymi włoskami, umożliwiającymi pobór wody z powietrza. W okresie kwitnienia na roślinie możemy zauważyć czerwone przykwiatki oraz kwiaty łączące w sobie barwę czerwieni i purpury.
  • Tillandsia brachycaulos - pochodzi z Meksyku. Ma pokrój rozetowy, a rozety tworzą dość sztywne zielone liście. Spody liści na okres kwitnienia przybierają barwę kasztanowatą.
  • Tillandsia filifolia - składa się z cieniutkich, nitkowatych liści rosnących w różnych kierunkach. U podstawy rośliny możemy zauważyć małe bulwy, które służą do pobierania wody z otoczenia. Roślina potrzebuje dużej wilgotności i dlatego dobrze jest ją uprawiać w oknie kwiatowym.
  • Oplątwa pierzasta (Tillandsia plumosa) - charakteryzuje się tym, że jej liście są pokryte licznymi włoskami, przez co wygląda jak pierzasta, a długość kwiatostanów przewyższa nawet długość liści. Odmiana potrzebuje stosunkowo mało wody, w porównaniu do innych oplątw. Pochodzi z Meksyku.

Oplątwy to naprawdę niezwykłe, egzotyczne rośliny. Ich zdecydowanym walorem jest łatwość uprawy i niebanalny wygląd. Jeżeli mamy nieco zmysłu estetycznego, możemy skomponować naprawdę nietuzinkową formę, łącząc roślinę z podłożem. Będzie to wspaniałą, żywą dekoracją naszego domu.

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz