Doniczkowa uprawa awokado (smaczliwki) - to warto wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Doniczkowa uprawa awokado (smaczliwki) - to warto wiedzieć!

3,6/5 (456 ocen)

Wymagania uprawowe


Uprawa smaczliwki w warunkach domowych nie jest trudna, o ile zapewnimy roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Awokado przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej (zimą w okolicy 15-18°C, latem 22-25°C), dużej ilości rozproszonego światła oraz podwyższonej wilgotności powietrza. Doniczkę ze smaczliwką najlepiej umieścić w pobliżu południowego okna, latem chroniąc ją przed bezpośrednimi promieniami słońca. Od wiosny do wczesnej jesieni roślinę można także trzymać na balkonie lub w ogrodzie, wybierając dla niej miejsce zaciszne, ciepłe i widne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Kiedy temperatura na zewnątrz zacznie spadać poniżej 15 °C, roślinę należy z powrotem przenieść do mieszkania, gdyż nie jest odporna na spadki temperatury poniżej 10 °C. Zimę awokado powinno spędzać w pomieszczeniu umiarkowanie ciepłym i dostatecznie widnym (z daleka od kaloryfera). Warto też w tym okresie podnieść wokół rośliny wilgotność powietrza, umieszczając obok doniczki nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium, układając na podstawku mokre kulki keramzytu bądź spryskując liście letnią wodą.

Owoce awokado w środowisku naturalnym

Owoce awokado w środowisku naturalnym


Rozmnażanie


Awokado można uprawiać z gotowej sadzonki zakupionej u producenta (trudno dostępne) lub samodzielnie wyhodować je z pestki. Do uzyskania własnej sadzonki awokado będziemy potrzebować świeżej, wyjętej z owocu pestki oraz wilgotnego podłoża, najlepiej przeznaczonego do wysiewu roślin (jest lekkie, przepuszczalne i odkażone). Pestkę umieszczamy w przygotowanym podłożu w taki sposób, aby jej ostrzejszy koniec znalazł się w ziemi na głębokości zaledwie kilku centymetrów (najlepiej 2 – 5 cm., nie więcej natomiast niż 10 cm.). Podłoże w doniczce podlewamy systematycznie, ale oszczędnie, gdyż od nadmiernej wilgoci pestka w doniczce może bardzo łatwo ulec zgniciu. Jeśli zaopiekujemy się pestką we właściwy sposób, po kilku tygodniach pęknie i wypuści kiełek, który bardzo szybko zacznie rosnąć. Od tej chwili należy trzymać młodą siewkę w miejscu ciepłym i widnym, a kiedy porośnie należy przesadzić ją do nowej doniczki, wypełnionej żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem. Innym sposobem ukorzenienia pestki jest umieszczenie jej końca w pojemniku z wodą. Aby jednak pestka nie była zanurzona w wodzie zbyt głęboko, należy wbić w jej obwód trzy wykałaczki, które po oparciu o brzeg naczynia, pozwolą zawiesić pestkę nad wodą na odpowiedniej wysokości. Kiedy pestka wypuści korzenie oraz kiełek, należy wyjąć ją z naczynia i umieścić w doniczce z podłożem. Awokado można uzyskać jednak nie tylko z pestki. Jeśli mamy dostęp do rośliny dorosłej, możemy rozmnożyć ją wegetatywnie, pobierając z niej sadzonkę pędową, którą po ukorzenieniu w wodzie sadzi się do doniczki w lekką, przepuszczalną, żyzną zimę kompostową zmieszaną z piaskiem. Hodowcy rozmnażają awokado także za pomocą szczepienia lub okulizacji, jednak w warunkach amatorskich zabiegi takie są niezwykle trudne do przeprowadzenia, dlatego jeżeli zależy nam na uprawie rośliny szczepionej, musimy nabyć ją bezpośrednio u producenta. Powinniśmy jednak pamiętać, aby źródło, z którego zakupimy roślinę było wiarygodne, gdyż łatwo możemy przynieść z rośliną do domu nieznane choroby lub szkodniki.


Pielęgnacja


Szybko rosnące awokado w okresie wegetacyjnym wymaga systematycznego zasilania nawozami wieloskładnikowymi dla roślin egzotycznych oraz corocznego przesadzania (szczególnie w pierwszych latach uprawy). Jest natomiast wrażliwe na zalanie i chociaż źle znosi suszę, nadmiar wilgoci w podłożu łatwo może doprowadzić do wystąpienia na roślinie objawów choroby fizjologicznej, a nawet doprowadzić ją do śmierci.


Zastosowanie


Awokado najlepiej prezentuje się w dużych, widnych i obszernych pomieszczeniach (np. w salonach lub widnych holach), ale jeśli nie możemy zapewnić mu aż tak dużo miejsca lub jeśli zależy nam na roślinie o bardziej krzaczastym pokroju, wystarczy w odpowiednim czasie przyciąć wierzchołek jej pędu, dzięki czemu zacznie rozrastać się na szerokość zamiast na wysokość.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1.„Egzotyczne rośliny lecznicze w naszym domu” A. Sarwa, wyd. Novum, Warszawa 1989 r.
2.„Egzotyczne rośliny użytkowe w domu i w ogrodzie” A. Sarwa, wyd. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989 r.
3.„200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H. Heitz, A.Kögel W-wa 1995r.
4.„Owoce egzotyczne”, E. Ronnblom, wyd. Bellona, Warszawa 1993 r.
5.„Rośliny pokojowe od A do Z” G. Vocke W-wa 2004r.
6.„Działkowiec” 07/05 „Awokado” str.37, A. Roycewicz
 

Koniecznie zobacz