Palmy domowe

Palmy domowe

3,3/5 (277 ocen)

Zwracajmy też uwagę, by nie wystawiać rośliny na ostre słońce. Palmę może też zaatakować choroba, na przykład grzybica, a będzie się to objawiało żółtymi plamami na zewnętrznej stronie liści, a brunatnymi na spodniej. Niestety najmocniej zaatakowane liście należy odciąć, by zredukować rozprzestrzenianie się choroby. Kwiat trzeba też spryskać jednym z preparatów grzybobójczych, kupionych w sklepie ze środkami ochrony roślin. Srebrne plamki na liściach i nitki przędzy pod spodem oznaczają, że na naszej roślinie zadomowił się szkodnik zwany przędziorkiem. Można go usunąć za pomocą specjalnego preparatu, który zakupimy w sklepie ogrodniczym. Innym szkodnikiem, który atakuje palmy jest wełnowiec. Jego obecność zauważymy na podstawie kuleczek „waty” pomiędzy liśćmi. W tym przypadku także należy zastosować specjalnie przeznaczony do tego celu specyfik. Najlepiej każdy niepokojący objaw opisać dokładnie specjaliście pracującemu w sklepie ogrodniczym. Można też przynieść ze sobą zdjęcia. Na tej podstawie fachowiec dobierze środek, który pomoże naszej roślinie.

Areka - palma

Areka - palma



Najpopularniejsze palmy w naszych mieszkaniach


Jest kilka gatunków tej rośliny, które cieszą się szczególna popularnością wśród hodowców. Wśród nich można wymienić takie jak:

• Palma daktylowa

W mieszkaniach uprawiana jest jej nieco mniejsza odmiana zwana kanaryjską. Roślina posiada niewątpliwie walory dekoracyjne w postaci liści układających się w okazałe pióropusze. W naturalnym środowisku palma ta żyje w wilgotnych lasach i takie też warunki preferuje w naszych domach. Roślina potrzebuje dość słonecznego stanowiska oraz próchniczej gleby, ale ogólnie nie jest zbyt trudna w uprawie. Rozmnaża się ją z nasion, jednakże by odnieść sukces w tym względzie potrzeba dość dużo cierpliwości, ponieważ na efekty rozmnażania będziemy musieli długo czekać.

• Palma kokosowa

Charakteryzuje się przede wszystkim długimi dekoracyjnymi liśćmi. Może dorastać nawet do 25 metrów wysokości, co oczywiście w naszych mieszkaniach jest niemożliwe, więc możemy się cieszyć jedynie o wiele mniejszymi okazami. Choć jest to roślina długowieczna, rzadko jest w stanie wytrwać w naszym domu przez wiele lat. Mimo to wielu miłośników roślin decyduje się na jej hodowlę, by mieć ją choć przez kilka lat.

Palma koralowa - Chamedora wytworna

Palma koralowa

• Areka

Kwiat ceniący  sobie wilgoć, zarówno jeżeli chodzi o glebę, jak i powietrze. Należy go często podlewać i dbać o to, by w pomieszczeniu, w którym mieszka, była odpowiednia ilość wilgoci w powietrzu. Uprawiany jest w mieszkaniach ze względu na swoje piękne, ozdobne liście, jak zresztą każda palma. Może urosnąć nam nawet do wysokości 2 metrów, chociaż w naturze osiąga tak naprawdę o wiele więcej.

• Waszyngtonia

Ten kwiat zawdzięczający swą nazwę pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych posiada charakterystyczne liście i pień. Co ciekawe jej liście po uschnięciu nie odpadają, ale  zazwyczaj zwisają aż do ziemi, co wygląda niezwykle ciekawie, choć wielu uznaje, że niezbyt ozdobnie. Roślina pochodzi z dość suchych i skalistych regionów. Nie jest zbyt łatwa w uprawie domowej i niezbyt często zdarza się, by dożyła wielu lat w mieszkaniu miłośnika kwiatów.

• Karłatka

Ta pochodząca z Europy roślina składa się zazwyczaj z kilku pni. Jest to palma niska i krzaczasta. W naszych mieszkaniach może dorosnąć nawet do 2 metrów, ale zwykle jest o wiele niższa. W uprawie pokojowej będzie cieszyła nasze oko do 7 lat.
Palma w domu jest na pewno wspaniałym i rzucającym się w oczy elementem dekoracyjnym. Warto wprowadzić choć jeden okaz do swojej kolekcji. Satysfakcja z pięknie rozwijającej się i zdrowej rośliny jest ogromna a czas poświęcony na jej pielęgnację na pewno tego wart.

Doskonałe nasiona palm kupisz tutaj

Tekst: Marta Niegerewicz
 

Koniecznie zobacz