Kordylina (Cordyline) - chętnie uprawiana roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Kordylina (Cordyline) - chętnie uprawiana roślina doniczkowa

3,5/5 (179 ocen)

Rośliny przesadzamy najlepiej co dwa lata, do podłoża uniwersalnego lub specjalnej mieszanki przeznaczonej pod uprawę palm, którą można kupić w centrach ogrodniczych. Przed wsadzeniem rośliny, na dnie doniczki układamy warstwę drenażu, która będzie trzymać nadmiar wody z dala od korzeni. Przy okazji przesadzania możemy również rośliny rozmnożyć lub odmłodzić. Pobieramy w tym celu sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy w wilgotnej i ciepłej ziemi (temp. 22-25°C).

Kordyliny czasem zakwitają, jednak w uprawie doniczkowej zdarza się to dość rzadko, a najważniejszym walorem dekoracyjnym pozostają przede wszystkim liście.

Kordylina krzewiasta

Kordylina krzewiasta

Choroby i szkodniki


Rośliny te na ogół nie chorują, ale mogą im się przytrafić szkodniki np. przędziorek. Dotyczy to najczęściej delikatniejszej odmiany k. krzewiastej, spędzającej zimę w warunkach pokojowych, gdzie suche powietrze sprzyja wystąpieniu tego szkodnika. Zbyt mało wilgotności w powietrzu lub doniczce, powoduje zasychanie końcówek liści, natomiast zalanej roślinie, bardzo szybko mogą zgnić wrażliwe korzenie.


Zastosowanie


Kordylinę możemy sadzić do doniczek pojedynczo lub też wykorzystywać ją do różnorodnych kompozycji. Należy tylko pamiętać, aby nie zestawiać jej z roślinami lubiącymi bardzo wilgotne lub bardzo suche podłoże. Z tego powodu raczej nie będą wskazane widliczki, delikatniejsze odmiany paproci ani rośliny sukulentowate. Kordyliny nadają się również do uprawy hydroponicznej.
 

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz