Begonia królewska (Ukośnica) - uprawa, rozmnażanie i odmiany

Jesteś tutaj:

Begonia królewska (Ukośnica) - uprawa, rozmnażanie i odmiany

3,5/5 (133 ocen)

Begonia królewska (Begonia rex) często nazywana również ukośnicą, jest jednym z ponad 1200 gatunków begonii należących do rodziny begoniowatych. Jej głównym walorem dekoracyjnym są przepiękne, duże, sercowate, na brzegach karbowane liście, które zachwycają ciekawymi kombinacjami kolorów i wzorów.


Charakterystyka ogólna


Begonia królewska pochodzi z cieplejszych rejonów świata (Indie, Chiny), dlatego w naszym klimacie może być uprawiana jedynie jako roślina doniczkowa. Gatunek posiada ciemne liście ze srebrnym wzorem i bordowym obrzeżem, jednak w uprawie spotyka się przede wszystkim jego mieszańce o wzorzystych liściach i wyszukanym ubarwieniu. Begonia ta łatwo zakwita (V-IX), ale jej kwiaty nie mają żadnego znaczenia ozdobnego i wpływają niekorzystnie na rozwój liści, dlatego najlepiej jest je usuwać.

Begonie królewskie zwykle dorastają do ok. 30 cm. wysokości i tworzą niewiele szerszą (40-50 cm.), zwartą, ładną kępę. Wszystkie części rośliny są bardzo delikatne i kruche (mięsiste ogonki liściowe, liście i podziemne kłącza), dlatego zabiegi pielęgnacyjne, a przede wszystkim przesadzanie, należy przy nich wykonywać bardzo ostrożnie.

Begonia królewska

Begonia

Wymagania uprawowe


Begonie królewskie nie są roślinami trudnymi w uprawie, ale mają dość wysokie oczekiwania co do podłoża i stanowiska. Najlepiej rosną w glebie żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, próchniczej i przewiewnej, przygotowanej na bazie torfu. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż begonie są bardzo podatne na zalanie i łatwo zagniwają. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża pomoże nam warstwa drenażu umieszczona na dnie doniczki (np. w postaci kulek keramzytu). Należy też pamiętać, że begonia królewska nie lubi zbyt dużych doniczek, dlatego należy ją przesadzać dopiero wtedy, kiedy wyraźnie widać, że nie mieści się już w pojemniku, przy czym kolejna doniczka powinna być jedynie o jeden numer większa niż ta, w której roślina rosła dotychczas.

Poza odpowiednim podłożem, begonie rex oczekują również właściwego stanowiska. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju niezbędne jest im miejsce niezbyt gorące (ok. 20-22°C) i dostatecznie widne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. W zacienieniu roślina wprawdzie również sobie poradzi, ale jej liście stracą intensywność ubarwienia. Begonie królewskie są roślinami ciepłolubnymi i nie znoszą spadków temperatury poniżej 14-15°C (jedynie zimą), nie lubią też przeciągów, gwałtownych zmian temperatury, moczenia i nabłyszczania liści oraz przesuszonego powietrza. Dlatego dobrym pomysłem będzie umieszczenie doniczki na warstwie wilgotnego keramzytu i ustawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium.


Rozmnażanie


Do ciekawostek można zaliczyć natomiast sposób rozmnażania begonii królewskiej. Rośliny potomne uzyskujemy bowiem z liścia egzemplarza matecznego, ukorzenianego późną wiosną. Sadzonki liściowe są najłatwiejszą i najpewniejszą metodą rozmnażania tego gatunku, gdyż kiełkowanie nasion trwa długo i nie zawsze daje oczekiwane rezultaty (nasiona mogą nie powtórzyć cech rośliny matecznej).

Begonie królewskie

Begonie

Kłopoty w uprawie


Begonie królewskie są dość podatne na choroby grzybowe (np. zgnilizna korzeni, szara pleśń), którym sprzyja również nadmierne podlewanie i moczenie liści. Czasem mogą im też zagrażać szkodniki (np. przędziorki), które należy likwidować za pomocą odpowiedniego środka owadobójczego. Rośliny są też wrażliwe na błędy uprawowe. Na przesuszone powietrze reagują zasychaniem końcówek liści, a na zbyt słoneczne stanowisko, poparzeniami i brzydkimi plamami na liściach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz