Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja

3,4/5 (432 ocen)

Chcąc zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, należy postawić ją na stanowisku jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 15°C, a najlepiej utrzymywać ją na poziomie 18-20°C. Podłoże próchnicze, żyzne oraz przepuszczalne. Podlewamy miękką wodą, zależnie od potrzeby, nawozimy umiarkowanie co około dwa tygodnie. Begonię wyniosłą przesadzamy wiosną wówczas, jeżeli roślina tego wymaga, a więc system korzeniowy wypełni całą doniczkę.

Ponieważ kwiaty begonii królewskiej są niepozorne, dlatego też, aby nie osłabiać rośliny, najlepiej jest je wyciąć. Begonia królewska to ładna i egzotyczna roślina, która nie lubi przeciągów ani suchego powietrza. W razie potrzeby można doniczkę z rośliną postawić na podstawce z keramzytem, wypełnioną wodą, ale w takiej ilości, aby woda nie stykała się z dnem doniczki.

Begonia rex należy do roślin, które najlepiej rozmnażać wegetatywnie poprzez liście. Możemy to zrobić poprzez przytwierdzenie liścia spodnią stroną do podłoża, uprzednio nacinając w kilku miejscach nerw główny. Innym sposobem jest obcięcie wszystkich brzegów liścia begonii, tak że pozostaje nam blaszka liściowa o kształcie trójkąta. Ten trójkąt tniemy poprzecznie na kilkucentymetrowe kawałki, które sadzonkujemy w przepuszczalnym podłożu.

Begonia królewska (rex)

Begonia królewska (rex)

Pozostałe wybrane gatunki begonii o dekoracyjnych liściach
 

Begonia Bowera – niewielka begonia, której wysokość osiąga do około 30 cm ( podczas kwitnienia). Gatunek charakteryzuje się zielonymi liśćmi z ciemnym brzegiem. Kwiaty białe. Z pewnością w wielu domach, można spotkać jej bardziej popularną odmianę ‘Tiger’ o brązowo zielonej blaszce liściowej z jasnozielonymi przebarwieniami.

Roślina ozdobna bez większych wymagań, którą można rozmnożyć poprzez podział, a także poprzez sadzonki.

Begonia Masona – jedna z częściej spotykanych begonii. Dekoracyjne liście, osadzone są na ogonkach, pomarszczone, jasnozielone z ciemnobrązowym rysunkiem. Uprawa podoba jak w przypadku begonii królewskiej. Rozmnażamy ją poprzez sadzonki liściowe, a w razie potrzeby także poprzez kłącze, stanowiące podziemną część rośliny.

Begonia koralowa- ciekawy gatunek krzewiastej begonii o wydłużonych, nakrapianych liściach oraz luźnych kwiatostanach.

 

Begonie dekoracyjne z kwiatów


Z begonii kwitnących najodpowiedniejszą do uprawy w mieszkaniu jest begonia zimowa (Begonia elatior). Roślina ta ceniona jest za piękne i zmienne kwiaty oraz różnorodność barw. Do najpiękniejszych begonii zimowych należą odmiany o pełnych kwiatach.

Uprawa begonii zimowej nie jest zajmująca. Wystarczy zapewnić jej stanowisko na którym nie będzie narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Temperatura nie niższa niż 15-18 (21)°C, podlewanie i nawożenie umiarkowane.
Begonię zimową możemy rozmnożyć poprzez sadzonki.

Wielu traktuje Begonia elatior jako roślinę sezonową, ale można potraktować ją jako roślinę wieloletnią. Wiosną ścinamy pędy na wysokość około 10 cm i przesadzamy w próchnicze, zasobne podłoże, pamiętając o drenażu.

Begonia w doniczce

Begonia w doniczce

Problemy w uprawie begonii


Begonie zależnie od gatunku, odmiany są mniej lub bardziej podatne na choroby i szkodniki. Poza tym wiele zmian, ma podłoże fizjologiczne i wynika z błędów w uprawie.

Choroby i szkodniki w uprawie begonii na zewnątrz

Choroby grzybowe są częstym problemem w uprawie begonii, ponieważ begonie są wrażliwe na nadmiar wody. Rośliny podlewajmy z umiarem, poza tym starajmy się nie moczyć liści, zwłaszcza podczas wieczornego podlewania. W razie pojawienia się zmian chorobowych, charakterystycznych dla wspomnianych chorób, należy rośliny opryskać odpowiednim fungicydem, pamiętając o tym, aby powtórzyć zabieg.

Choroby, szkodniki oraz inne problemy w uprawie begonii w warunkach domowych

Poza wspomnianymi chorobami i szkodnikami w uprawie doniczkowej mogą pojawić się problemy związane z przesuszeniem podłoża, zbyt suchym powietrzem, które objawiają się żółkniejącymi liśćmi, opadaniem liści, zawijaniem się blaszki liściowej.

Żółknące liście mogą wynikać także ze zbyt mokrego podłoża, które może doprowadzić do zagniwania korzeni.

Liście opadają wówczas, kiedy jest m.in. zbyt zimno.

Zbyt wyciągnięte, blade rośliny mogą być ustawione w zbyt zacienionym pomieszczeniu.

Karłowatość i bladość liści, może wynikać z braku bądź ograniczonego nawożenia.

Begonie

Begonie

Uwagi końcowe


Każdego roku pojawiają się nowe odmiany begonii, oferta tych roślin wciąż się powiększa . Bez wątpienia begonie powinny się znaleźć wśród 10 najpiękniejszych roślin, których nie powinno zabraknąć na balkonie i tarasie oraz w mieszkaniu.

Wysokiej jakości cebulki - bulwy begonii kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz