Chryzantemy - uprawa i różnorodność gatunkowa

Jesteś tutaj:

Chryzantemy - uprawa i różnorodność gatunkowa

3,4/5 (72 ocen)

W naszej kulturze chryzantemy od dawna kojarzone były głównie z listopadowym świętem, kiedy to masowo trafiały na groby naszych bliskich. Jednak w Europie rośliny te mają znacznie szersze zastosowanie, a moda na wykorzystanie ich do jesiennych dekoracji balkonów, tarasów oraz rabat przywędrowała w końcu również do nas. To bardzo dobrze, gdyż w okresie kiedy chryzantemy kwitną najpiękniej, wiele innych roślin kończy już swój sezon wegetacyjny, zrzucając kwiaty lub przekształcając je w owoce i nasiona. Dlatego to właśnie dzięki chryzantemom możemy znacznie dłużej cieszyć się pięknem kolorowych kwiatów w naszym otoczeniu.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są to rośliny dnia krótkiego, co oznacza, że zakwitają dopiero wtedy, kiedy światło w otoczeniu dostępne jest krócej niż 12 godzin (optymalnie ok.10 godzin dziennie). Oczywiście ten rygor ogranicza przede wszystkim ogrodników-amatorów, gdyż hodowcy mają znacznie więcej możliwości na uzyskanie takich warunków bez względu na porę roku (np. cieniowanie pod osłonami), dzięki czemu dostarczają na rynek kwitnące chryzantemy niemal przez cały rok. Niebagatelne znaczenie ma również temperatura, gdyż te rośliny najobficiej kwitną przy 10-15°C.


Klasyfikacja


Z chryzantemami mają natomiast pewien problem botanicy. Otóż niekiedy traktowane są one jako gatunki należące do oddzielnego rodzaju Dendranthema, gdzie znajduje się ok. 50 roślin, natomiast innym razem zalicza się je do rodzaju Chrysanthemum (złocieni), w którym znajduje się ok. 35 gatunków roślin. Tematu klasyfikacji z pewnością nie ułatwia też duże zróżnicowanie tej grupy roślin. Występują tu zarówno gatunki jednoroczne, rośliny uprawiane w pojemnikach (niektóre w naturze są bylinami) jak i klasyczne byliny uprawiane w gruncie. Również ich kwiaty różnią się od siebie dość znacznie budową, kształtem, kolorem, a także wysokością pędu kwiatowego, a najczęściej dzieli się je na pojedyncze (zwykle jeden lub więcej okółków płatków), anemonowe (z wypukłym środkiem) oraz pełne (zwykle w kształcie okazałych kul). Ponadto na rynku dostępna jest ogromna ilość różnych odmian, mieszańców i kultywatorów, których zróżnicowanie jest naprawdę imponujące. Tak czy inaczej, wszystkie one należą do wspólnej rodziny astrowatych i w zdecydowanej większości pochodzą z terenów Azji Wschodniej.

Chryzantemy w doniczce

Chryzantemy w doniczce


Ogólne warunki uprawy


Bez względu na gatunek czy odmianę, do prawidłowego wzrostu i rozwoju większość z nich oczekuje lekko kwaśnego, bardzo żyznego, próchnicznego i zasobnego podłoża, ponieważ podczas okresu wegetacyjnego, zużywają sporo składników pokarmowych. Nierzadko wskazane jest dodatkowe nawożenie ich mieszankami, w których zawartość azotu jest stosunkowo niska, a potasu wysoka. Wykonanie zabiegu polecane jest na okres wczesnego lata. Chryzantemy i złocienie nie lubią ziemi ciężkiej i podmokłej, ale na przesuszanie reagują szybkim więdnięciem. Oczekują też stanowisk zacisznych i słonecznych, gdyż w cieniu źle kwitną i chorują. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz