Chryzantemy - uprawa i różnorodność gatunkowa

Jesteś tutaj:

Chryzantemy - uprawa i różnorodność gatunkowa

3,4/5 (72 ocen)

Gatunki zimujące w gruncie, nie wymagają z reguły okrycia, bo dość dobrze zanoszą nasze warunki klimatyczne. Nieco gorzej radzą sobie rośliny pojemnikowe. Zwykle po przekwitnieniu kwiatów, wyrzuca się je, traktując jako jednoroczne. Jednak jeśli mamy możliwość przechowania ich przez zimę w pomieszczeniu o temperaturze która nie spada poniżej 5 i nie wzrasta powyżej 5 stopni C, to możemy spróbować je tam przezimować. Często okazuje się bowiem, że z zasuszonych gałązek zaczynają wiosną wybijać młode pędy. Wszystkim roślinom zwykle należy przyciąć wiosną wszystkie pędy, aby mogły lepiej się krzewić.

Chryzantemy

Chryzantemy

Rozmnażanie


Rozmnażanie gatunków bylinowych, uprawianych w gruncie, najczęściej przeprowadza się za pomocą sadzonkowania lub podziału dorosłego egzemplarza po kwitnieniu. Gatunki, które kwitną późną jesienią z racji panujących warunków klimatycznych dzieli się wiosną, natomiast wcześniejsze można dzielić latem lub bardzo wczesną jesienią. Nieco trudniejsze jest samodzielne uzyskanie ich z nasion (wyjątek stanowią gatunki jednoroczne), co dotyczy przede wszystkim roślin uprawianych zwykle pod osłonami.

Chryzantemy ogrodowe

Chryzantemy ogrodowe

Zagrożenia


Niestety, te piękne kwiaty maja wielu wrogów. Najczęściej zagrażają im choroby grzybowe (np. szara pleśń, mączniak prawdziwy, rdze) bakteryjne (np. zgnilizny) i wirusowe, a także szereg szkodników jak np. mszyce, przędziorki, zmieniki, węgorki. Z tego powodu rośliny należy bacznie obserwować pod kątem pojawienia się niepokojących objawów na liściach, kwiatach lub pędach i szybko reagować, stosując oprysk preparatem przeznaczonym do likwidacji danego szkodnika bądź choroby, zapobiegając tym samym rozprzestrzenieniu się na sąsiednie egzemplarze.

Chryzantemy cięte

Chryzantemy cięte

Różnorodność gatunkowa


Dla przybliżenia różnorodności gatunkowej chryzantem i złocieni, poniżej kilka przykładów najczęściej spotykanych roślin. Oczywiście to tylko ułamek najważniejszych informacji, gdyż szczegółowe opisy byłyby dla tej grupy roślin bardzo obszerne. Z tego też powodu, przed uprawą konkretnego gatunku, należy lepiej zapoznać się z jego wymaganiami oraz wyglądem.
 

Gatunek

Wygląd i wysokość kwiatów

Pora kwitnienia

Uwagi

Chryzantema wielkokwiatowa

(Dendranthema grandiflora)

Duża różnorodność odmianowa, podzielona na kilka grup. To właśnie te rośliny najczęściej są uprawiane w pojemnikach i charakteryzują się zwykle dużymi, pięknymi kwiatami, w najróżniejszych odcieniach kolorów czerwonego, pomarańczowego, żółtego i białego, a niekiedy też fioletowego. Wysokość roślin jest mocno zróżnicowana (50-150 cm.)

Z upraw sterowanych dostępne w pojemnikach przez większość roku, w gruncie zwykle zakwitają jesienią.

Duża zmienność kwiatów, w zależności od odmiany.

Złocień alpejski

(Leucanthemopsis alpina)

Kwiaty pojedyncze, posiadające białe języczki w jednym okółku i żółty środek złożony z kwiatów rurkowych. Wysokość ok. 15 cm.

VII - VIII

Niska bylina, w pełni mrozoodporna.

Złocień koreański

(Chrysanthemum koreanum)

Najczęściej maja budowę przypominającą złocienia alpejskiego, ale odmiany mogą mieć również kwiaty pełne. Duże zróżnicowanie co do wysokości oraz barwy kwiatów (żółte, białe, różowe, czerwone, pomarańczowe, łososiowe i ich rozmaite odcienie).

IX - X

Uprawiane jest wiele odmianom ogrodowym. Często mieszańce z ch. wielkokwiatową Zwykle są to mrozoodporne byliny.

Złocień trójbarwny

(Chrysanthemum carinatum)

Odmiany różnią się budową kwiatów, gdyż mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, zwykle jednak posiadają płatki w trzech kolorach (występujących okółkowo) i różnych ich zestawieniach (biały, żółty, czerwony, bordowy, pomarańczowy, różowy oraz rozmaite odcienie). Rośliny wysokie, dorastające do ok. 50-80 cm.

VI - IX

Roślina jednoroczna, uprawiana z siewu nasion. Bardzo dekoracyjny kwiat, doskonały na cięty.

Złocień wielki

(Chrysanthemum maximum)

Popularna roślina ogrodowa, o białych, zwykle pojedynczych kwiatach i żółtych środkach (bywają odmiany pełne i półpełne). Dorasta do ok. 1 m. wysokości.

VI - VIII

Popularnie nazywany margerytką. Bylina odporna na mróz, znakomicie nadająca się na kwiat cięty. Rozmnażanie przez siew, podział, sadzonki.

Złocień karłowy

(Chrysanthemum paludosum)

Posiada kwiaty o budowie podobnej do złocienia wielkiego, najczęściej w kolorze białym lub żółtym, z żółtym środkiem, pojedyncze, dorasta jednak tylko do ok. 30 cm. i bardzo mocno się rozkrzewia. Kwitnie obficie.

VI - X

Roślina jednoroczna, uzyskiwana z siewu nasion.

Złocień czerwonawy

(Chrysanthemum Rubellum)

Kwiaty najczęściej pojedyncze (niekiedy również pełne), z żółtym środkiem i płatkami języczkowymi w różnych kolorach i odcieniach, zależnych od odmiany (różowe, żółte, czerwone, pomarańczowe). Dorasta do ok. 50-70 cm. wysokości.

VIII - X

Bylina mrozoodporna, na rabaty i kwiat cięty, nie wymaga bardzo żyznej gleby. Rozmnażanie przez podział i sadzonki.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz