Jodła koreańska - odmiany i uprawa

Jesteś tutaj:

Jodła koreańska - odmiany i uprawa

3,5/5 (161 ocen)

Jodły są bardzo cennymi i niezwykle pięknymi iglastymi drzewami ozdobnymi, posiadającymi wiele ciekawych gatunków i odmian, z powodzeniem nadających się do uprawy w przydomowych ogrodach. Z reguły jodły to wysokie, okazałe drzewa, jednak niektóre ich gatunki i odmiany wyróżniają się niezbyt silnym, a nawet karłowym wzrostem, kompaktowym pokrojem, oryginalnymi igłami oraz wieloma innymi walorami ozdobnymi.


Opis


Jedną z najniższych i najbardziej atrakcyjnych w uprawie jodeł jest piękna jodła koreańska (Abies koreana). Należąca do rodziny sosnowatych i pochodząca z Korei jodła, tworzy szerokostożkową, gęstą koronę i dorasta do wys. ok. 6-13 m., rosnąc jednak bardzo wolno. Jej sztywne gałęzie i pędy ułożone są wokół pnia niemal poziomo i gęsto pokryte sztywnymi, krótkimi, sterczącymi, zaokrąglonymi, grubymi igłami, których wierzchnia strona jest ciemnozielona i błyszcząca natomiast spód niemal biały lub srebrzysty. Ozdobne są także młode, jasnozielone lub zielonożółte przyrosty wiosenne. Poza niezwykle pięknymi igłami, barwnymi przyrostami oraz bardzo ładnym pokrojem, wspaniałą ozdobą drzewa są także jego wyjątkowo atrakcyjne szyszki nasienne, które pojawiają się na roślinie już po kilku latach uprawy (nawet na 1-1,5 metrowych okazach) i zawiązują się na najwyżej położonych gałęziach. Szyszki są dość grube, walcowate i niezbyt długie, a zanim dojrzeją mają bardzo ciekawą, niebieskofioletową barwę. Po dojrzeniu stają się brązowe i pokryte żywicznymi naciekami, po czym rozpadają się, uwalniając zamknięte w swoim wnętrzu nasiona.

Jodła koreańska

Jodła koreańska


Odmiany


Mimo iż jodła koreańska jest bardzo ładna nawet jako czysty gatunek, doczekała się wielu niezmiernie oryginalnych i atrakcyjnych odmian. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują między innymi: „Oberon” – odmiana karłowa, dorastająca do ok. 60-80 cm. wysokości, nie tworząca przewodnika i rosnąca w postaci gęstej, nieregularnej kępki, posiadająca bardzo krótkie, zielone, sztywne igły, „Aurea” – odmiana dorastająca do wys. 1-5 m., tworząca krótkie, żółtozielone igły oraz mocno wybarwione na żółto wiosenne przyrosty, rośnie w formie szerokiego stożka, powoli wytwarza przewodnik, „Blauer Eskimo” – miniaturowa odmiana, osiągająca wysokość zaledwie ok. 30 cm., igły krótkie, sterczące, z wierzchu niebieskozielone, od spodu białawe, pokrój kulisty, poduszkowy, „Brillant” – bardzo ładna, karłowa odmiana o żywo zielonych, gęstych, sterczących igłach i kulistym, szerokim pokroju, dorastająca do ok. 40-50 cm. wys., „Silberlocke” – odmiana wysoka, dorastająca do ok. 6-8 m., o skręconych igłach, wybarwionych od spodu na biały kolor, „Tundra” – odmiana bardzo niska, karłowa, dorastająca do ok. 30-40 cm, o igłach z wierzchu zielonych, od spodu białawych. Do odmian niskich lub karłowych, których jodła koreańska posiada dość dużo, możemy jeszcze zaliczyć: „Silberzwerg”, „Silberperle”, „Kristallkugel” czy „Cis”. Do wyższych należą natomiast odmiany „Luminetta” oraz „Silver Star”.

Jodła koreańska

Jodła koreańska


Wymagania uprawowe


Wymagania uprawne jodły koreańskiej są dość duże, gdyż roślina oczekuje ciepłego, osłoniętego i słonecznego stanowiska (z wyjątkiem odmian o żółtych igłach, które wolą miejsca lekko ocienione) oraz dobrej, żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby (ale nie mokrej) o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie toleruje cienia, ani zimnych, mokrych, zbitych i ciężkich podłoży, na których nie zawiązuje szyszek, a często również choruje i zamiera. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz