Tuje kolumnowe i kuliste

Jesteś tutaj:

Tuje kolumnowe i kuliste

3,4/5 (252 ocen)

W parkach i ogrodach tworzone są liczne nasadzenia z krzewów formowanych lub naturalnie przybierających kształt zbliżony do figur geometrycznych. Często stosowanymi roślinami w takich nasadzeniach są tuje (żywotniki) z rodziny cyprysowatych. W ogrodach przydomowych, skalnych czy wrzosowiskowych, a także w zieleni miejskiej popularne są tuje kolumnowe i kuliste, z których można tworzyć wiele ciekawych kompozycji. Większość tych odmian wywodzi się od żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), a niektóre także od żywotnika wschodniego (Thuja orientalis). Odmiany te powstają na skutek spontanicznych mutacji genetycznych, wywołanych czynnikami zewnętrznymi i są namnażane w szkółkach w sposób wegetatywny przez sadzonki. Niektóre odmiany z tego rodzaju charakteryzują się dużą siłą wzrostu, luźnym pokrojem i wymagają regularnego cięcia, inne z kolei są zwarte, rosną wolno i tworzą prawie idealne kolumny lub kule.


Opis odmian


Spośród odmian tui kolumnowych i kulistych wybrać można kilka niżej wymienionych, które charakteryzują się zróżnicowaną siłą wzrostu, a także różnorodną barwą ulistnienia w formie łusek.

Tuje o pokroju kolumnowym

Tuje kolumnowe tworzą strzeliste korony, dorastające nawet do 5 m wysokości i 2 m szerokości, złożone z gęsto ułożonych gałęzi i krótkiego pnia. Większość odmian o pokroju kolumnowym po 10 latach uprawy osiąga wysokość 2-3 m, w tym:

  • jasnozielone: Brabant, Columna, Fastigiata, Frieslandia
  • ciemnozielone: Columbia, Columna Auslese, Huebner, Rosenthalii, Weimar
  • intensywnie ciemnozielone: Smaragd
  • złocistożółte: Barabits Gold, Elegantissima, Krakus, Yellow Ribbon.

Do 1 m wysokości po 10 latach dorastają natomiast odmiany: Smolin o ciemnozielonym ulistnieniu Goldperle o łuskach złocistożółtych.


Tuja kolumnowa

Tuje o pokroju kulistym

Spośród odmian kulistych tui wybrać możemy formy karłowe, osiągające średnicę 50 cm, a także nieco większe okazy, o koronach dorastających do 1,5 m średnicy. Gałązki u tych krzewów wyrastają promieniście ze środka, rozgałęziają się i delikatnie zachodzą na siebie tworząc zielone kule. Nie tworzą one przewodnika, lecz wszystkie rosną równorzędnie. Do odmian kulistych o wymiarach nie przekraczających 50 cm po 10 latach, należą odmiany takie jak:

  • jasnozielone: Danica, Globosa Compacta, Krasnal, Mirjam, Woodwardii
  • ciemnozielone: Hoseri, Little Dorrit, Little Gem, Teddy
  • Większą średnicę od 60 do 150 cm osiągają natomiast odmiany złociste: Amber Glow, Golden Globe, Selena oraz odmiany z ulistnieniem szarozielonym: Globosa, Mr Bowling Ball, a także forma jasnozielona z sinym nalotem – Ubraculifera.

Tuja kulista


Pielęgnacja


Ważnym zabiegiem w uprawie tui jest cięcie. Pojedyncze krzewy o kulistym kształcie wymagają korekty jedynie raz na trzy lata. Natomiast u okazów kolumnowych formowanie polega na utrzymaniu dominacji pędu wierzchołkowego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz