Tuje kolumnowe i kuliste

Jesteś tutaj:

Tuje kolumnowe i kuliste

3,4/5 (252 ocen)

Przyrosty u młodych okazów przycina się o 1/3 długości, a u starszych egzemplarzy, już uformowanych można wycinać je niemal w całości. Najpierw przycina się wierzchołki krzewów, co pobudza je do rozkrzewiania, a następnie przystępuje się do formowania boków. Krzewy kolumnowe i kuliste w nasadzeniach żywopłotowych przycina się dwukrotnie w ciągu sezonu. Pierwsze cięcie przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia, a kolejne w połowie czerwca. Osłabione cięciem krzewy należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi dwukrotnie w ciągu sezonu, a także regularnie podlewać. Podłoże wokół krzewów warto wyściółkować korą sosnową w celu ograniczenia rozwoju chwastów i parowania wody z gleby.

Tuja stożkowa


Zastosowanie


Tuje sadzone są zarówno w ogrodach przydomowych, wrzosowiskowych i skalnych, jak i w elementach zieleni miejskiej oraz w pojemnikach. Żywotniki należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Podłoże powinno być żyzne, wilgotne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Tuje kolumnowe i kuliste, dzięki zróżnicowanemu pokrojowi nadają się do tworzenia kompozycji o układzie piętrowym. Można łączyć je w zestawienia w różnych odcieniach zieleni oraz w nasadzenia w barwach kontrastujących (zielone ze złocistożółtymi). Na rabatach łączy się je z krzewami tj. jałowiec płożący, cis, bukszpan, czy berberys Thunberga. Są również dobrym towarzystwem dla różaneczników, azalii i innych roślin wrzosowatych. Wokół odmian kolumnowych i kulistych można posadzić płytko korzeniące się rośliny zadarniające np. runiankę japońską, bluszcz, trzmielinę Fortune'a, dąbrówkę rozłogową czy tojeść rozesłaną.

 

Zobacz także: Popularne odmiany i rodzaje tui

 

Tuje kolumnowe to jeden z najcenniejszych materiałów roślinnych na wysokie formowane żywopłoty i szpalery. Krzewy sadzi się w odległości 70-100 cm. Zielone ściany utworzone z tui Columna czy Aurescens mogą osłonić nieestetyczny mur lub odgrodzić posesję od ulicy, a także stworzyć przytulny zielony zakątek. Zapewniają one w ten sposób osłonę od wiatru. Formy kolumnowe umieszczane są zwykle na dalszym planie. Doskonale nadają się również do nasadzeń pojedynczych jako tzw. solitery lub w małych grupach. Dzięki odporności na zanieczyszczenia powietrza mogą być także sadzone w pobliżu tras komunikacyjnych.


Natomiast odmiany kuliste zajmują często centralną część rabaty i mogą być sadzone blisko budynków. W nowoczesnych nasadzeniach odmiany te wprowadzają element elegancji i harmonii. Można tworzyć z nich żywopłoty obwódkowe o wysokości 50 cm lub 1 m. Dobrane w pary stanowią ozdobę wejścia do domu, ogrodu lub altanki. Tuje karłowe o pokroju kulistym doskonale sprawdzą się również zestawione w grupy na skalniakach i w ogrodach w stylu japońskim. Odstępy pomiędzy formami karłowymi powinny wynosić 40-50 cm, a pomiędzy większymi kulami 50-70 cm. Sadzone są także często w terakotowych lub kamiennych donicach na balkonach i tarasach. Szkółkarze szczepią te odmiany również na pniu. Tuje kolumnowe i kuliste dzięki różnorodności barw i pokroju dają możliwość szerokiego zastosowania i przez to cały czas nie tracą na swej popularności.

Tuja stożkowa

Anna Jędrzejewska

Koniecznie zobacz