Żywopłot z tui - efektowny i praktyczny

Jesteś tutaj:

Żywopłot z tui - efektowny i praktyczny

3,3/5 (260 ocen)

Tuja, czy inaczej Żywotnik, jest rodzajem drzewka lub krzewu iglastego, które chętnie się zasadza na przestrzeni zielonej parku miejskiego albo w ogrodzie w formie pojedynczej lub w grupie. Tuja jest uważana za roślinę ozdobną ze względu na zielone, niebrązowiejące liście oraz na różnorodne kształty, które może przybierać w wyniku cięcia. Oprócz tego, tuja jest odporna na mrozy i na zanieczyszczenia powietrza, co czyni ją rośliną idealną do obsadzania żywopłotu. Do tego typu zastosowania najlepiej nadają się Żywotniki zachodnie, np. popularna odmiana ‘Baraban’ lub ‘Szmaragd’, i nieco mniej znane ‘Holmstrup’ albo ‘Yellow Ribbon’.


Stanowisko dla żywopłotu


Zanim zabierzemy się do tworzenia żywopłotu, najpierw należy wybrać odmianę tui.  Najczęściej stosowana na żywopłoty jest odmiana ‘Szmaragd’, ponieważ nie wymaga formowania, jest wolnorosnąca, ma zielone, dekoracyjne igiełki o błyszczącej tekturze oraz stożkowatą koronę. Można się także zdecydować się na równie popularną odmianę ‘Brabant’, która rośnie szybciej i tworzy zwarty, gęsty pokrój, ale wymaga formowania i częstej pielęgnacji.

W zależności od tego jaką odmianę wybierzemy, zasadźmy drzewka w odpowiedniej od siebie odległości: tujeSzmaragd’ sadzi się co 60-70 cm, natomiast tujeBrabant’ co 80-90 cm (odległość od pnia do pnia).

Podczas wybierania odpowiedniego miejsca dla naszych drzewek, pamiętajmy że tuje nie powinny stać blisko murku czy ogrodowego płotu, ponieważ nie będą w stanie się swobodnie rozrastać. Dobrze rozrośnięta tuja osiąga średnicę 1 m, dlatego odległość minimalna pomiędzy płotem/ murkiem i tują to 50 cm.

Pozbądźmy się również tej części trawnika, na której będą zasadzane tuje oraz dobrze odchwaśćmy ziemię wokół ich docelowego stanowiska. Tuje rosnące w towarzystwie gęstych traw i chwastów, będą zrzucać dolne liście, co może zainicjować infekcje grzybiczne.

Tuje preferują stanowiska w pełni nasłonecznione, jednak jeżeli chcemy posadzić je przy murku, które daje lekki cień, nie przejmujmy się. Tuje radzą sobie świetnie także w półcieniu.

Żywopłot z tui

Żywopłot z tui


Gleba i sposób sadzenia


Tuje najlepiej sadzić wczesną wiosną albo jesienią, jednak jeżeli kupiliśmy sadzonki w pojemniku, można je przenieść na stanowisko docelowe przez cały okres wegetacyjny czyli od wiosny do jesieni. W celu posadzenia jednego drzewka należy wykopać dołek o średnicy 50 cm i głębokości 30 cm. Ziemię wokół stanowiska należy dobrze odchwaścić i przekopać. Tuje dobrze rosną na ziemiach gliniastych, żyznych i zasobnych w składniki odżywcze. Jeżeli nasza ziemia jest innego rodzaju, należy dosypać do wykopanego dołka mieszankę gliny, torfu i kompostu albo dobrze rozłożonego obornika, co skutecznie wzbogaci podłoże. Można również użyć dostępnej w sklepach ogrodniczych specjalnej ziemi do iglaków. Po zasadzeniu, ziemię lekko przyklepujemy i każdą z roślinek obficie podlewamy, aby tuje dobrze się przyjęły. Następnie podsypujemy powierzchnię ziemi korą, dzięki której podniesiemy temperaturę gleby, zakwasimy podłoże i jednocześnie zapobiegniemy szybkiemu wypracowywaniu wody. Ziemia obsypana korą wygląda również bardziej efektownie.

Żywopłot z tui

Żywopłot z tui


Pielęgnacja


Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych tui należy podlewanie, nawożenie i przycinanie. Tuje sadzone na żywopłot należy podlewać dość intensywnie – w czasie suchej, słonecznej pogody, tuje podlewa się przynajmniej raz w tygodniu. Zimą tuje należy nawadniać mniej obficie, ale regularnie. Nieprzyjemne, chłodne wiatry szybko wysuszają glebę, a niedobór wody może prowadzić do niepobierania przez roślinę składników mineralnych z gleby. Podczas nawadniania starajmy się nie podlewać igieł rośliny, ponieważ przemoczone tuje są bardziej narażone na infekcje grzybiczne. Ziemia, na której rosną tuje, powinna być również regularnie ściółkowania, aby woda nie wyparowywała szybko z gleby. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz