Żywopłot z tui - efektowny i praktyczny

Jesteś tutaj:

Żywopłot z tui - efektowny i praktyczny

3,3/5 (260 ocen)

Tuje zasila się nie tylko wodą, lecz także nawozami. Dokarmianie roślin nawozami mineralnymi oraz specjalnymi nawozami do iglaków powinno się odbywać od wczesnej wiosny do połowy lipca. Nawozem podsypujemy zazwyczaj raz w miesiącu, ale najlepiej stosować się do wskazówek podanych przez producenta danego nawozu. Jesienią można jeszcze ewentualnie stosować nawozy nisko azotowe. Pamiętajmy, że przenawożenie azotem może później skutkować nienaturalnym rozrostem masy zielonej, natomiast niedobór składników mineralnych może doprowadzić do brązowienia i opadania igieł.

Przycinanie tui

Przycinanie tui

Ostatnim i bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie tui.  Cięcie odbywa się trzyetapowo: Pierwsze cięcie wykonujemy, kiedy tui nie zagrażają już przymrozki, czyli w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Aby tuja pięknie się rozrosła, skracamy jej czubek oraz boczne pędy o ok. połowę długości. Jednocześnie pozbywamy się uschniętych i uszkodzonych gałązek. Drugie cięcie wykonujemy w czerwcu, kiedy młode pędy osiągną kilkanaście centymetrów. Tym razem skracamy je o 2/3 długości. Ostatnie cięcie wypada pod koniec lipca, najpóźniej w połowie sierpnia. Nie powinniśmy ciąć tui po tym terminie, ponieważ rany się nie zagoją i roślina nie będzie przygotowana do zimowania. Trzecie cięcie polega na skróceniu pędów tylko o 1 cm.

W ten sposób wykonanie cięcie sprawi, że każde drzewko dobrze się zagęści i po upływie kilku lat, tuje uformują zwarty, rozrośnięty żywopłot.

Żywopłot z tui

Żywopłot z tui

Aneta Malinowska
 


Koniecznie zobacz