Żywopłot z grabu - zalety zastosowania

Jesteś tutaj:

Żywopłot z grabu - zalety zastosowania

3,3/5 (83 ocen)

Grab pospolity to drzewo, które jest bardzo często wykorzystywane do tworzenia liściastych żywopłotów, oryginalnych figur roślinnych oraz do obsadzania alei. Drzewo to bardzo dobrze nadaje się to aranżowania nawet bardzo dużych żywopłotów. Żywopłoty z grabu posiadają liczne walory dekoracyjne.

Grab dorasta nawet do 25 metrów wysokości. Jego uprawa nie sprawia większych kłopotów. Nie jest zbyt wymagający pod względem rodzaju gleby. Stosunkowo dobrze reaguje na krótkie okresy suszy i okresowe zalania wodą. Ponadto dobrze rośnie w zacienieniu. Kolejną zaletą żywopłotu z grabu jest jego wysoka mrozoodporność.

Grab pospolity doskonale znosi cięcie. Najlepiej zabieg przycięcia żywopłotu z grabu wykonać w okresie czerwiec-wrzesień. Średnioroczny przyrost żywopłotu to ok. 90 cm. Docelowa wysokość żywopłotu z grabu to zazwyczaj 2-3 metry, zaś szerokość to ok. 1 metr.  Do zasadzenia 1 metra żywopłotu potrzebujemy ok. 4-6 sztuk grabu.  

Z grabu możemy stworzyć również wyszukane figury geometryczne, które mogą stanowić ciekawe urozmaicenie ogrodu. Mimo, że grab nie jest drzewem zimozielonym to zasuszone liście osłaniają nas przed sąsiadami zazwyczaj prawie do wiosny.


Żywopłot z grabu

Żywopłot z grabu

Koniecznie zobacz