Formowanie i przycinanie iglaków

Jesteś tutaj:

Formowanie i przycinanie iglaków

3,3/5 (250 ocen)

Formowanie iglaków jest sztuką. Nadawanie im różnych kształtów wiąże się z dużym wkładem pracy i pomysłowością. Regularne wykonywanie tej pracy sprawia, że rośliny wyglądają  bardzo efektownie.

Sztuka ozdobnego przycinania  drzewek oraz krzewów,  w tym iglaków jest znana  w Europie od osiemnastego wieku.


Formowanie iglaków


Formując iglaki, możemy im nadać przeróżne kształty począwszy od form geometrycznych, kół, walców, stożków czy trójkątów,  poprzez rzeźby w kształcie zwierząt. Wszystko zależy od tego jaki mamy pomysł i jak chcemy aby wyglądał nasz ogród. Ważna jest, również sprawność  w posługiwaniu się sekatorem, „pewna ręka”.


Iglaki do przycinania


Zanim zaczniemy przycinać musimy wiedzieć jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Od tego zależy odpowiedni dobór roślin. Tych samych iglaków nie zastosujemy do stworzenia żywopłotu i ozdoby małego przydomowego ogródka.

Najlepiej do przycinania nadają się odmiany iglaków, które charakteryzuje wolny wzrost. Takie rośliny ładnie się zagęszczają i wymagają mniejszego nakładu pracy. Warto wybrać cisy oraz jałowce sabińskie lub pośrednie.

Przycinanie tuji

Przycinanie tuji

Formowanie i terminy cięć


Jak formujemy?

Na początku tniemy tak, aby nadać roślinie pożądany kształt. Potem dbamy przede wszystkim o to, aby pomimo wzrostu i rozkrzewiania się rośliny, dany kształt pozostał.

Przycinając krzew mniej go uszkodzimy, jeśli gałązki, które rosną skośnie będziemy ciąć prostopadle do osi pędów. A te, które rosną do góry tniemy lekko ukośnie. Pomaga to wodzie, która opada na krzewy podczas deszczu lub podlewania spłynąć szybko w dół.

Z iglaków możemy tworzyć dowolne kształty, trójkąty, kule, figurki zwierząt. Formowanie odniesie najlepszy efekt, jeżeli rozpoczniemy je, gdy roślina jest jeszcze bardzo młoda. Przycinać musimy ją regularnie, ale zarazem  stopniowo, zbyt mocne przycinanie może zniszczyć roślinę.

Do nadawania trudniejszych  kształtów iglakom stosuje się szkielety druciane i szablony. Nad dopiero rosnącą rośliną zakłada się druciany szkielet. Gdy krzew się rozkrzewi przycinamy go zgodnie z kształtem szkieletu. W ten sposób nadajemy  iglakowi elegancką formę bardziej skomplikowanej bryły geometrycznej, lub na przykład zwierzęcia.

Przycięte tuje

Przycięte tuje

Konkretne kształty


Osoby, które dopiero uczą się formować iglaki, powinny zaczynać od prostych form, kul lub stożków. Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą spróbować zrobić spiralę lub rzeźbę ptaka.


Ptak


W podłoże wbijamy grubszy kijek. Jego koniec musi znaleźć się nad planowaną rzeźbą, przy kijku sadzimy cis. Formę ptaka robimy z drutu i przymocowujemy ją do kijka. Jak cis będzie się rozrastał to przywiązujemy jego pędy do  drutów, tak żeby wypełniły całe wnętrze formy. Z przedniego silnego pędu tworzymy głowę, a z tylniego ogon.  Aby zachować ładny kształt rzeźby ucinamy  niszczące jej kształt gałęzie.

Spirala


Na ogół w spiralę tnie się cisy. Wyglądają one bardzo atrakcyjnie, gdy nada im się taką formę. Do uformowania tego typu „rzeźby” wykorzystuje się cisa Fastigata. Przy posadzonej roślinie po obu jej stronach należy wbić w podłoże w odległości około dwunastu centymetrów stabilne kijki, nieco wyższe od wsadzonego iglaka.  Główną gałąź cisu owijamy wokół jednego z kijków i solidnie ją przywiązujemy. Gdy roślina rośnie to wciąż ją owijamy wokół kijka, tak aby przypominała spiralę. Wszelkie zbędne gałązki, które przeszkadzają  nam formować cisa przycinamy nożycami.

Iglak w przyciętny na kształt spiralny

Iglak w przyciętny na kształt spiralny

Terminy cięć


Zaczynamy ciąć iglaki na wiosnę na przełomie marca i kwietnia przed wypuszczeniem świeżych gałązek. Ponownie przycinamy latem w czerwcu, bądź lipcu , aby krzew miał ładny kształt. Kończymy ciąć iglaki we wrześniu. Przycina się raczej młode gałęzie.

Profesjonalnie uformowane krzewy

Profesjonalnie uformowane krzewy czytaj dalej...

Koniecznie zobacz