Formowanie sosny - jak przeprowadzić ten zabieg prawidłowo?

Jesteś tutaj:

Formowanie sosny - jak przeprowadzić ten zabieg prawidłowo?

3,2/5 (423 ocen)

Wybierając sosnę do naszego ogrodu zastanówmy się, jak dużo miejsca możemy jej poświęcić. Jeśli niewiele, warto rozważyć zakup odmiany karłowej, np. sosny ościstej, drobnokwiatowej lub kosodrzewiny. Jeżeli jednak mamy już silnie rosnące drzewo, do zapanowania nad jego rozmiarami niezbędna jest wiedza na temat tego, jak prawidłowo przeprowadzać formowanie sosny.


Wybór stanowiska


Dokonując wyboru miejsca, w którym posadzimy nasze drzewko, możemy wpłynąć na jego późniejszy wzrost. Unikajmy przesadzania silnie rosnących odmian na żyzne stanowiska. Sosny należą do drzew o bardzo niskich wymaganiach w zakresie zasobności podłoża – na glebach bogatych w składniki odżywcze będą corocznie wytwarzały długie przyrosty. Silnemu wzrostowi sprzyja też nadmiar wody. Słabo nawożone i oszczędnie podlewane iglaki, posadzone w pełnym słońcu, rosną powoli, a ich formowanie jest mniej uciążliwe. Pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki, jak sosna wejmutka i sosna himalajska, wymagają żyźniejszej gleby – jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, ich ulistnienie może ulec przebarwieniu.


Termin i technika cięcia


Cięcie sosen jest zabiegiem specyficznym, a wybór odpowiedniego terminu przycinki wymaga bacznej obserwacji drzew. Aby nie oszpecić naszych roślin, należy skracać tylko tegoroczne przyrosty. Wybijają one z pąków, które powstały na czubkach gałęzi w zeszłym roku. Przez cały okres ich wzrostu drobne, młode igły pozostają ukryte w pochewkach i przylegają ściśle do pędów. Przyrosty można usuwać za pomocą sekatora, choć zalecane jest ręczne uszczykiwanie, które zmniejsza ryzyko uszkodzenia starszych igieł. Zabieg ten przeprowadzamy w momencie, gdy przyrosty skończyły się wydłużać, a ich igły jeszcze nie rozpoczęły wzrostu. Termin formowania sosny przypada zatem zazwyczaj na przełom kwietnia i maja. Po odjęciu przyrostu u szczytu gałązki pojawia się kilka pąków, z których w przyszłym roku wybiją młode pędy. Późniejszy termin cięcia uniemożliwiłby drzewu ich wytworzenie, co mogłoby doprowadzić do zamierania gałązek.


Radykalne cięcie


Warto wziąć pod uwagę fakt, że regularnie przycinane sosny z czasem stają się gęste i tracą naturalny pokrój. Dlatego też co kilka lat – wczesną wiosną – warto usunąć gałęzie, które zbytnio zagęszczają drzewo. Wycinamy je całkowicie, ponieważ sosna  z gałęziami skróconymi do połowy utraciłaby swoje walory estetyczne.

Sosna w formie bonsai

Sosna w formie bonsai

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz