Niewdzięczne szkodniki sosny - przegląd, objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Niewdzięczne szkodniki sosny - przegląd, objawy i zwalczanie

3,4/5 (338 ocen)

Drzewa osłabione nieodpowiednimi warunkami środowiskowymi mogą stać się siedliskiem nieproszonych gości. Wcześnie zauważone szkodniki sosny są zazwyczaj łatwe do wytępienia. Aby poradzić sobie z ich inwazją, należy przeprowadzać regularne lustracje drzew oraz nauczyć się rozpoznawać oznaki zagrożenia.


1. Błonkówki


Dorosłe formy szkodników są niewielkimi uskrzydlonymi owadami o długości 6-8 mm. Często spotykanym przedstawicielem tej rodziny jest borecznik rudy. Samce mają czarne ciała, samice natomiast są czerwono-pomarańczowe. Larwy błonkówek dorastają do 2,5 cm i przybierają różne kolory kamuflujące – najczęściej są szaro-zielone. Mają czarne głowy i białe pasy biegnące wzdłuż ciała.

Szkodniki porażają najczęściej młode okazy sosny górskiej. Żerują na igłach, doprowadzając do gołożerów. Boreczniki zwalcza się środkami kontaktowymi z grupy pyretroidów, np. Sumi-Alpha 050 EC lub Fastac 100 EC.

Do błonkówek zaliczamy również osnuję czerwonogłową i sadzonkową. Łatwo rozpoznać ich obecność po rdzawych oprzędach, widocznych na porażonych pędach. Szkodniki zwalczamy podobnie jak borecznika rudego.


2. Chrząszcze – szeliniak sosnowiec i smolik znaczony


Szkodniki z tej grupy różnią się wielkością. Chrząszcze szeliniaka mierzą 1,5 cm, smoliki zaś 8 mm. Oba owady doskonałe mają brązowe ciała, naznaczone pomarańczowymi plamkami nieregularnej wielkości. U szeliniaków układają się one w poprzeczne pasy, na przedpleczach smolików natomiast występują po cztery pary białych plamek. Beznogie larwy obu gatunków mają brunatne głowy i kremowożółte tułowia.

Chrząszcze żerują na szyjkach korzeniowych siewek, sadzonek i młodych sosen. Larwy drążą tunele pod korą roślin, doprowadzając do całkowitego zniszczenia korzeni. Gradacje szkodników występują wczesnym latem i na początku września. Masowe pojawy nie dotyczą zazwyczaj nasadzeń mieszanych.

Zagrożenie inwazją ocenia się przez wyłapywanie chrząszczy do dołków oraz rowków chwytnych, które wykopuje się wokół zagrożonych drzewostanów oraz w miejscach zrębów.

Zwalczanie chemiczne szkodników przeprowadza się jeden raz w sezonie z użyciem środków kontaktowych z grupy pyretroidów, np. Fastac 100 EC. Należy bardzo dokładnie opryskać zarówno drzewa, jak i ściółkę pod nimi.

Borecznik rudy - forma dorosła

Borecznik rudy - forma dorosła

Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis)

Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis)


3. Czerwce


Jeśli igły żółkną i można zaobserwować na nich brązowe tarczki długości ok. 1,2-2 mm, na sośnie żeruje sośniczek gruszkowaty lub skorupik szpilkowiak. Oba rodzaje szkodników zwalczamy preparatem Mospilan 20 SP.


4. Motyle


Masowe inwazje tych szkodników spotyka się najczęściej na drzewach starszych niż 20 lat. Niebezpieczne są tylko gąsienice, które żywią się jednorocznymi i dwuletnimi igłami sosen. Drzewa osłabione brakiem aparatu asymilacyjnego coraz słabiej się regenerują. Wytwarzanie nowego ulistnienia odbywa się kosztem wykształcania przyrostów. Porażone okazy często przemarzają, a jeśli inwazje żarłocznych larw powtarzają się w kolejnych sezonach, może to doprowadzić do śmierci sosen.

W Polsce występuje pospolicie kilka gatunków motyli, których gąsienice zagrażają iglakom. Powszechnie spotykana barczatka sosnówka ma brązowo-szare skrzydła o rozpiętości 6-9 cm. Na przedniej parze występuje para charakterystycznych białych plamek. Szkodnik ten często pojawia się razem ze znacznie mniejszą brudnicą mniszką o biało-brązowym ubarwieniu i skrzydłach pokrytych wąskimi, zygzakowatymi prążkami.

Owłosione ciało larwy barczatki sosnówki ma rudobrunatny kolor z ciemniejszym paskiem, ciągnącym się wzdłuż odwłoka. Tuż za głową występują dwie czarne poprzeczne pręgi, a na jednym z tylnych segmentów ciała plama w kształcie litery „V”. Brązowa gąsienica brudnicy mniszki również jest owłosiona. Wzdłuż jej grzbietu biegnie jaśniejszy pas, a na wszystkich segmentach tułowia widać ciemnoniebieskie brodawki.

W celu prognozy zagrożenia zaleca się wieszanie opasek lepowych na pniach starszych drzew. Jeśli szkodniki występują gradacyjnie, najbardziej zagrożone drzewostany opryskuje się środkiem owadobójczym, np. Dimilin 480 SC. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz