Szeliniak sosnowiec - opis, szkodliwość, zwalczanie i zdjęcia

Jesteś tutaj:

Szeliniak sosnowiec - opis, szkodliwość, zwalczanie i zdjęcia

3,3/5 (187 ocen)

Szeliniak sosnowiec spotykany jest na terenie całej Polski, szczególnie w lasach świerkowych i sosnowych, w których czyni największe szkody gospodarcze. Występuje pospolicie w młodnikach, do rzadkości nie należą też jego masowe naloty na szkółki drzew iglastych. Możliwości chemicznego zwalczania tego szkodnika są ograniczone, dlatego ochrona drzew iglastych wymaga umiejętnego prognozowania zagrożenia i stosowania zabiegów profilaktycznych.


Opis


Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis) jest chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych. Dorosłe osobniki osiągają długość 6-15 mm. Na ich brunatnych okrywach występują pomarańczowe plamki, układające się w cztery poprzeczne paski nieregularnej długości. Pozbawione odnóży larwy dorastają do 12-15 mm. Mają brunatne puszki głowowe, a ich żółtawe ciała są rogalikowato wygięte.


Szkodliwość


Najczęściej porażane przez szeliniaka sosnowca gatunki to sosna wejmutka i świerk pospolity, choć szkodnika obserwuje się również na modrzewiach, jodłach i daglezji. Chrząszcze żerują na szyjkach korzeniowych oraz pędach młodych drzew. Zjadają korę, przegryzając się aż do łyka, które również staje się ich pożywieniem. Najchętniej atakują siewki i sadzonki, ale zagrożone są wszystkie drzewa mające mniej niż 5 lat. Larwy natomiast uszkadzają korzenie młodych roślin, drążąc korytarze pod korą. W efekcie działalności szkodników drzewka przestają rosnąć i obumierają. W ich korzeniach można znaleźć długie tuneliki, wypełnione trocinami i odchodami larw.

Szeliniak sosnowiec - szkodnik drzew

Szeliniak sosnowiec - szkodnik drzew


Rozwój


W jednym sezonie wegetacyjnym rozwija się jedna, rzadziej dwie generacje szkodnika. Zimujące stadia to zarówno larwy, jak i owady doskonałe. Jesienią szeliniaki zagrzebują się w ściółce u podstawy pni drzew iglastych. Ich aktywność rozpoczyna się w kwietniu. Chrząszcze opuszczają kryjówki i rozpoczynają intensywny żer, trwający ok. 4 tygodni. Rójka zaczyna się w maju i trwa do września. Każda samica składa w korzeniach młodego drzewa do 60 jaj. Larwy wylęgają się po upływie 2-3 tygodni. Szkodniki z pierwszych wylęgów przepoczwarzają się jeszcze w tym samym sezonie, więc kolejna gradacja szeliniaka sosnowca przypada na sierpień i wrzesień. Długość życia dojrzałej formy szkodnika wynosi 2-3 lata.

Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis)

Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis)


Profilaktyka


Podstawowe metody zapobiegania inwazjom chrząszczy to ograniczenie letniej ścinki drzew i zmniejszenie powierzchni zrębów. Pomocne są również takie zabiegi, jak korowanie pniaków po ściętych drzewach, czy wywożenie i palenie gałęzi oraz innych odpadów pochodzących z wycinki. Poleca się też zakładanie upraw wielogatunkowych w celu zmniejszenia ryzyka masowych pojawów.

Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis)

Szeliniak sosnowiec (Hylobius abietis)

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz