Ogrodnica niszczylistka - szkodliwość, zwalczanie i zdjęcia

Jesteś tutaj:

Ogrodnica niszczylistka - szkodliwość, zwalczanie i zdjęcia

3,4/5 (99 ocen)

Tego pospolitego chrząszcza można spotkać od czerwca do sierpnia, kiedy żeruje na liściach roślin sadowniczych i leśnych. W przeciwieństwie do innych naszych chrabąszczy najbardziej aktywny jest w godzinach popołudniowych. Zazwyczaj wyrządza też mniejsze szkody niż chrabąszcz majowy czy guniak czerwczyk.


Opis


Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola) jest żukiem z podrodziny chrabąszczowatych. Małe chrząszcze o wielkości 1 cm mają metalicznie błyszczące, brązowe pokrywy skrzydeł i niebieskozielone przedplecza oraz głowy. Łatwo pomylić je z dorosłą formą nierówienki listnik, która osiąga nieznacznie większe rozmiary. Larwy ogrodnicy niszczylistki dorastają do 2 cm długości, a ich grube ciała mają kremowobiały kolor.


Szkodliwość


Żerowanie form dorosłych zaczyna się pod koniec maja. Chrząszcze spędzają całe dni na liściach, wygryzając zakola w ich brzegach i nieregularne otworki w blaszkach liściowych. Ogrodnicę niszczylistkę widuje się zazwyczaj na dębach, olszach, jesionach, wierzbach, lipach i leszczynie. Z nasadzeń parkowych i drzewostanów leśnych szkodnik przelatuje na plantacje i do sadów.

W ogrodach charakterystyczne uszkodzenia występują najczęściej na liściach róż i truskawek, ale lokalnie również na jabłoniach, malinach, aronii, porzeczkach i borówce wysokiej. Chrząszcze uszkadzają też zawiązki owocowe, a nawet miąższ dojrzewających wcześnie truskawek.

Jeszcze większe szkody wyrządzają pędraki, żerujące na korzeniach krzewów jagodowych, zbóż, traw i innych roślin zielnych. W wyniku ich działalności osłabione rośliny przestają się rozwijać i zasychają.

Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)

Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola)


Rozwój


Cykl rozwojowy ogrodnicy niszczylistki trwa rok. Zimują pędraki, zagrzebane są pod powierzchnią ziemi. Pod koniec kwietnia następuje proces przepoczwarzenia, a na przełomie maja i czerwca dorosłe formy szkodnika opuszczają podziemne kryjówki i rozpoczynają rójkę, trwającą do 4 tygodni. Nastaje wtedy okres intensywnego żerowania na liściach. Po zapłodnieniu osobniki żeńskie kopią płytkie norki lęgowe, w których składają owalne, żółte jaja – po jednym w każdej jamce. Jedna samica składa ok. 15 jaj.

Ogrodnica niszczylistka

Ogrodnica niszczylistka


Profilaktyka


Nie należy zakładać sadów na obszarach łąk i ugorów, gdzie pędraki występują zazwyczaj licznie. Przed sadzeniem roślin zaleca się przeprowadzenie testów na ich obecność – jeśli w próbie 2 m2 podłoża znajdziemy więcej niż 4 larwy, konieczne są mechaniczne zabiegi wyniszczające z użyciem glebogryzarki, brony talerzowej bądź innych ostrych narzędzi. Najlepszy skutek odnosi podorywka podczas słonecznej i suchej pogody – te osobniki, które nie zginą od razu, wyschną na słońcu. Pędraki ogrodnicy niszczylistki nie są tak szkodliwe, jak larwy chrabąszczy majowych, ale rozróżnienie poszczególnych gatunków na tym etapie rozwoju jest niemożliwe.

Ogrodnice niszczylistki

Ogrodnice niszczylistki

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz