Strzygonia choinówka (sówka) - opis, profilaktyka, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Strzygonia choinówka (sówka) - opis, profilaktyka, szkodliwość i zwalczanie

3,5/5 (54 ocen)

Strzygonia choinówka jest szkodnikiem drzew iglastych, występującym pospolicie na terenie całej Europy. Żerowanie gąsienic skutkuje pogorszeniem kondycji roślin. Przeoczenie gradacji strzygoni może doprowadzić do poważnych strat gospodarczych, zwłaszcza jeśli na osłabionym drzewie pojawią się szkodniki wtórne.


Opis


Strzygonia choinówka (Panolis flammea), znana również jako sówka choinówka, jest motylem z rodziny sówkowatych. Owad doskonały ma skrzydła o rozpiętości 4 cm. Ich przednia para przybiera różne kolory, od odcieni szarości po barwę brunatno-pomarańczową, zawsze jednak można znaleźć na niej cztery charakterystyczne, jasne plamki. Tułów motyla porastają gęste, jasnobrązowe włoski.

Gąsienica strzygoni choinówki osiąga do 5 cm długości. Ma jasnozielone ciało, wzdłuż którego ciągną się białe pasy, po dwa na każdym boku i jeden na grzbiecie. Głowy starszych osobników są jasnobrązowe.

Ciemnobrunatna poczwarka mierzy ok. 2 cm, a na jej węższym końcu występuje para drobnych kolców.


Szkodliwość


Późną wiosną i latem gąsienice strzygoni choinówki żerują na igłach oraz pąkach drzew iglastych, najczęściej sosen. Niekiedy uszkadzają również młodą korę. Powstałe w ten sposób rany stają się wrotami infekcji grzybowych. Osłabione drzewa często padają ofiarą wtórnych szkodników sosny, żerujących w drewnie, np. chrząszczy z gatunku tycz cieśla.

Strzygonia choinówka

Strzygonia choinówka


Rozwój


Poczwarki sówki choinówki zimują w glebie. W marcu następuje wylot motyli, które niedługo później rozpoczynają rójkę, trwającą od kwietnia do maja. W tym okresie na igłach sosen można znaleźć żółto-zielone, zaokrąglone, pojedyncze jaja, ułożone rzędami. Larwy wylęgają się pod koniec wiosny i żerują przez całe lato. Jesienią schodzą pod ziemię, gdzie następuje przepoczwarzenie.


Prognozowanie zagrożenia


Jesienią i wiosną przeprowadza się kontrole runa w poszukiwaniu poczwarek. Na podstawie wyników lustracji przygotowuje się mapy zagrożenia, które są pomocne w planowaniu walki ze szkodnikiem. Następnie Zakład Ochrony Lasu wyznacza terminy dalszych kontroli. Monitoring wylotów motyli przeprowadza się przy użyciu wylęgarek, a na obszarach szczególnie zagrożonych inwazją zaleca się ścięcie kilku drzew i poszukiwanie w ich koronach jaj oraz gąsienic strzygoni. Jest to ostatni etap kontroli, po którym ZOL ustala lokalizację zabiegów przeciwko szkodnikom.

Strzygonia choinówka - sówka choinówka

Strzygonia choinówka - sówka choinówka

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz