Nawożenie iglaków - terminy, nawozy i sposoby

Jesteś tutaj:

Nawożenie iglaków - terminy, nawozy i sposoby

3,4/5 (326 ocen)

Ozdobne krzewy iglaste, podobnie jak wszystkie inne gatunki roślin, do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują nawożenia. Należy jednak pamiętać, że należą one do wyjątkowej grupy roślin ogrodowych, dlatego ich nawożenie powinno odbywać się na szczególnych zasadach. Nawozy dla iglaków powinny być dobrane bardzo starannie i zastosowane zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu przez producenta, gdyż bardzo łatwo jest je przedawkować, przynosząc roślinom więcej szkody niż pożytku. Niektóre gatunki iglaków lepiej bowiem rosną na glebach ubogich np. jałowce, sosny, a inne są bardzo wrażliwe na przenawożenie, wywołujące u nich różnego rodzaju choroby fizjologiczne. Poza dostarczeniem niezbędnych składników pokarmowych, nawożenie iglaków ma za zadanie utrzymać odpowiedni odczyn pH podłoża oraz podwyższyć odporność roślin na choroby, szkodniki i niskie temperatury.


Terminy nawożenia i rodzaje nawozów


Prawidłowe nawożenie iglaków powinno być wykonane w odpowiednim terminie i we właściwy sposób. Najlepszym okresem na zastosowanie nawozów pod iglaki jest wiosna, gdyż wtedy rośliny podejmują intensywny wzrost i zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest u nich wtedy większe niż o innej porze roku. Pierwszy zabieg możemy wykonać na przełomie III i IV, a następne w razie potrzeby po ok. 1-2 miesiącach, ale nie później, niż do początku lipca. W tym okresie nawozimy iglaki jedną z dostępnych na rynku wieloskładnikowych mieszanek nawozowych (np. Azofoska, Fruktus czy Polifoska) lub mieszanek specjalnie przeznaczonych do nawożenia iglaków, zawierających w swoim składzie substancje zakwaszające podłoże np. siarkę (lekko kwaśny lub kwaśny odczyn preferowany jest przez większość gatunków iglaków z wyjątkiem cisów pospolitych, sosny czarnej i świerka serbskiego) oraz mikroelementy zapobiegające brązowieniu igieł (np. magnez), bądź ewentualnie nawozem długodziałającym, który wystarczy podać wyłącznie raz na początku sezonu (np. Substral Osmokote do iglaków długodziałający).

Latem iglaki kończą powoli wegetację, stopniowo przygotowując się do okresu zimowego. Ich pędy zaczynają drewnieć, a krzewy spowalniają procesy życiowe. Jeśli wiec w tym czasie podamy im pełen zestaw składników odżywczych (np. w sierpniu lub wrześniu), zawarty w nich azot uniemożliwi drewnienie pędów i tym samym osłabi krzewy, które nie zdążą przygotować się do zimy i zostaną narażone na przemarznięcia. Późnym latem (VIII-IX) możemy jedynie podać roślinom specjalny nawóz kondycyjny tzw. nawóz jesienny, który nie zawiera azotu (lub jego minimalną dawkę), a wyłącznie potas (K) i fosfor (P) oraz zestaw mikroelementów (min. bor, molibden, miedź, żelazo, cynk), zapobiegających brązowieniu igieł np. Fructus Iglak Jesienny, nawóz mineralny pod iglaki jesienny o ulepszonej formule PLANTA, Agrecol Jesienny nawóz do iglaków, BIOPON nawóz jesienny do iglaków (o zmniejszonej zawartości azotu). W uprawie roślin iglastych możemy zastosować również specjalne nawozy, zapobiegające brązowieniu igieł np. Florovit lub Target przeciw brązowieniu igieł. W ich składzie znajduje się zestaw mikroelementów oraz podwyższona dawka magnezu (Mg), którego niedobór jest jednym z czynników odpowiadających za pojawienie się na pędach iglaków nieestetycznych, brązowych przebarwień.

Drzewa iglaste


Formy nawozów


Nawozy do iglaków występują zarówno w postaci sproszkowanej, krystalicznej, granulowanej jak i płynnej. Jeśli zdecydujemy sie na nawóz sypki (proszek), należy go rozpuścić w wodzie i podlać nim podłoże w pobliżu drzewka lub równomiernie rozsypać wokół rośliny (granulaty), najlepiej po zewnętrznym obwodzie korony, gdzie występuje najwięcej drobnych korzeni, mogących pobrać składniki pokarmowe. Nawozy płynne zwykle rozpuszczamy w wodzie i uzyskanym roztworem podlewamy rośliny lub opryskujemy całe krzewy, o ile nawóz przeznaczony jest do dolistnego dokarmiania roślin iglastych (np. PINIVIT nawóz do iglaków do oprysku dolistnego). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz