Nawóz - gnojówka z pokrzywy. Jak zrobić i zastosować?

Jesteś tutaj:

Nawóz - gnojówka z pokrzywy. Jak zrobić i zastosować?

3,6/5 (174 ocen)

Nawozy organiczne


Nawozy organiczne są doskonałym sposobem na skuteczne i bezpieczne dokarmianie roślin. Nie tylko dostarczają do podłoża cenne składniki odżywcze, ale także wzbogacają glebę w substancje organiczne i próchnicę, poprawiając w ten sposób jej właściwości. Najpopularniejszym nawozem organicznym wykorzystywanym w ogrodach jest kompost i chociaż to istotnie niezwykle wartościowy i bogaty w substancje organiczne nawóz, nie należy zapominać, że istnieją też inne sposoby naturalnego dokarmiania roślin. Jednym z nich są gnojówki roślinne, przygotowane na bazie gatunków posiadających duże wartości odżywcze.


Nawóz z pokrzywy


Najcenniejszą rośliną nadającą się do przygotowania płynnego nawozu w postaci gnojówki jest pokrzywa. Choć roślina jest zwykle traktowana jak uciążliwy chwast, posiada zaskakująco duże walory użytkowe i odżywcze. W jej składzie znajduje się szereg wartościowych związków mineralnych (głównie potas i azot, a także fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk) i witamin (np. A, B2, C, K), a także flawonoidy, karotenoidy, ksantofil, pektyny, enzymy, kwasy organiczne, chlorofil i białka czyli substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Wykonana z niej gnojówka jest nie tylko doskonałym nawozem, ale także naturalnym i skutecznym środkiem ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami.


Przygotowanie gnojówki


Przygotowanie gnojówki z pokrzywy nie jest zadaniem trudnym, ale czasochłonnym i niezbyt przyjemnym. Cały proces trwa zwykle ok. 2-3 tygodni, a fermentujący płyn wydziela bardzo przykry zapach (można go złagodzić dodatkiem do wody waleriany, wyciągu z kozłka lekarskiego lub mączki dolomitowej). Mimo to nie należy rezygnować z przygotowania nawozu, gdyż jego wartość jest naprawdę olbrzymia. Do sporządzenia gnojówki będziemy potrzebować wody tzw. deszczówki, odpowiednio dużego, plastikowego naczynia w postaci dużej beczki lub wiadra (zbiorniki wykonane z metalu mogą wchodzić w niekorzystne reakcje z fermentującym płynem) oraz młodych pokrzyw. Zdrowe, młode i dorodne pędy pokrzyw ścinamy ostrym nożem, najlepiej jeszcze przed kwitnieniem, lekko rozdrabniamy i umieszczamy na dnie naczynia (prace wykonujemy w rękawicach ochronnych). Następnie całość zalewamy wodą w ilości 10 l. na każdy kilogram ziela. Wlewając do naczynia wodę, musimy pamiętać o pozostawieniu przy brzegach beczki co najmniej 10-15 cm. wolnego miejsca, gdyż w trakcie fermentacji płyn mocno się pieni. Mimo niezbyt przyjemnego zapachu, beczki nie należy niczym zakrywać, gdyż wieko utrudniałoby prawidłową wymianę gazową między płynem, a otoczeniem. Beczkę ustawiamy w ciepłym, osłoniętym i półcienistym miejscu, starając się raz dziennie przemieszać gnojówkę, co poprawi jej napowietrzenie. Po ok. 2-3 tygodniach płyn powinien przestać się pienić, sygnalizując zakończenie procesu fermentacji. Gotowa gnojówka powinna posiadać ciemną barwę i być klarowna.

Świeżo zebrana pokrzywa

Świeżo zebrana pokrzywa


Gnojówka z pokrzywy jako nawóz


Gnojówka z pokrzywy jest niezwykle wartościowym, ale też mocno skoncentrowanym nawozem, dlatego nie należy jej stosować bez rozcieńczania.  Przed użyciem trzeba ją wymieszać z czystą wodą w proporcji ok. 1:10 (dla roślin charakteryzujących się intensywnym wzrostem oraz wysokimi wymaganiami pokarmowymi) lub 1:20 (dla pozostałych roślin uprawianych w ogrodzie). Gnojówka jest idealnym nawozem płynnym do stosowania w uprawach roślin użytkowych np. drzew i krzewów owocowych, pomidorów, ogórków, kapusty, kalafiorów i selerów oraz roślin ozdobnych np. róż, kwiatów jednorocznych, bylin. Nie zaleca się jej jedynie do stosowania w uprawie grochu, fasoli, czosnku i cebuli. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz