Sadzonki sosny - to warto o nich wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Sadzonki sosny - to warto o nich wiedzieć!

3,4/5 (279 ocen)

Sosny to popularne drzewa leśne, jednak wiele niskich odmian nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach w celach dekoracyjnych. Młode okazy z reguły rosną stożkowato, starsze zaś w dużym zwarciu. Wszystkie mają rozbudowaną koronę i okazałe szyszki. Ponadto rosną szybko i mogą tworzyć szpalery chroniące przed wiatrem.  Ich uprawa zalecana jest również ze względu na atrakcyjny żywiczny zapach, który korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe, i właściwości jonizujące powietrze. Jeśli mamy duży ogród, warto przyjrzeć się im bliżej. Prezentujemy najważniejsze informacje o sadzonkach sosny, które każdy wiedzieć powinien.


Jakie sadzonki kupić?


Sadzonki sosny łatwo znaleźć w szkółkach i dobrych sklepach ogrodniczych. Przyszła kondycja drzewa  uzależniana jest w dużym stopniu od rodzaju sadzonki. Najważniejsze, by sprawdzić dokładnie stan korzeni każdej z nich, ponieważ nawet lekko uszkodzone czy połamane utrudniają przyjęcie się sadzonki. Jeśli drzewko jest balotowane, ziemia powinna być zwarta i ściśle przylegać do korzeni. Rośliny ukorzenione w doniczce mają widoczne drobne i cienie korzonki, natomiast te wykopane z gruntu posiadają świeżo skrócone duże korzenie.


Rodzaje sadzonek sosny


W sprzedaży dostępne są zarówno sadzonki sosny w formie drzewek z odkrytymi korzeniami, jak i sadzonek w doniczkach (małe okazy) czy w balotach (większe egzemplarze), które mają za zadanie chronić bryłę korzeniową rośliny przed wyschnięciem. Nie zaleca się jednak kupowania sosen z odkrytymi korzeniami, ponieważ takie sadzonki mogą mieć przesuszony system korzeniowy, przez co roślina mimo naszej opieki po pewnym czasie obumrze.


Gdzie sadzić sadzonki?


Sosny to mistrzowie przetrwania, ich wymagania glebowe i klimatyczne są niewielkie, a dodatkowo  są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Drzewa rosną na każdej glebie, nawet na wapiennej, suchej, piaszczystej i ubogiej. Lubią gleby lekkie, przepuszczalne, głębokie, umiarkowanie wilgotne i kwaśne. Sosna najlepiej rośnie na nasłonecznionych stanowiskach, ale jest wytrzymała na bardzo niskie temperatury (nawet do -25o C) i stosunkowo odporna na suszę. Nie przeszkadzają jej również silne wiatry. Dzięki palowemu systemowi korzeni ma zdolność czerpania wody z głębszych warstw gleby.

Sosny mają bardzo głęboki system korzeniowy, dlatego trudno je przesadzać. Z tego powodu zaleca się sadzić je na dużych działkach, tak by zapewnić im wystarczająco dużo miejsca do rozrostu. Młode egzemplarze rosną dość szybko, a ich igły tworzą zwarty dywan zagłuszający inne rośliny, dlatego zazwyczaj sadzi się je w grupie, tak by utworzyły ekran chroniący przed wiatrem. Sosna sadzona jest też często jako wiatrochron nad brzegiem morza.

Uwaga! Ważne, by unikać sadzenia sosen w pobliżu porzeczek, ponieważ często cierpią one na wspólną chorobę – rdzę wejmutkowo-porzeczkową.


Kiedy sadzić sadzonki?


Sadzonki sosny w doniczkach sadzi się przez cały okres wegetacyjny rośliny, jeśli tylko nie jest zbyt sucho i gorąco. Najwcześniej można przeprowadzić sadzenie w marcu, zaraz po rozmarznięciu ziemi, najpóźniej zaś w drugiej dekadzie października. Drzewka o odkrytym systemie korzeniowym należy sadzić niezwłocznie po wykopaniu z ziemi, a więc tylko wiosną lub jesienią. Najlepszym terminem na sadzenie iglaków jest wrzesień, ponieważ daje on pewność, że rośliny zdążą się odpowiednio ukorzenić przed zimą.  


Jak sadzić sadzonki?


Przed sadzeniem wykopuje się dół o długości, szerokości i głębokości trochę większej niż bryła korzeniowa. Jeśli ziemia jest zbyt ciężka, należy do niej dodać piasku lub wymienić ją w tym miejscu na lżejszą. Następnie umieszcza się drzewko pośrodku na taką głębokość, na jaką rosło w szkółce lub doniczce. Na uformowanym kopczyku dokładnie rozkłada się jego korzenie i zasypuje dołek, udeptując ziemię. Po posadzeniu trzeba uformować misę do podlewania wokół rośliny i obficie podlać drzewo. W przypadku wysokich drzewek konieczne jest dodatkowo palikowanie lub usztywnienie sadzonki odciągami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz