Modrzew europejski - opis, uprawa, wymagania, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Modrzew europejski - opis, uprawa, wymagania, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (263 ocen)

Modrzew europejski (Larix decidua) jest jednym z kilkunastu gatunków rodzaju, występujących w strefie chłodnego klimatu na półkuli północnej.

Wybrane gatunki rodzaju to m.in.: modrzew europejski, modrzew japoński, modrzew dahurski, modrzew amerykański, modrzew syberyjski, modrzew Griffitha, modrzew Lyalla.

Warto wspomnieć także o modrzewiu eurojapońskim, który jest mieszańcem, łączącym w sobie cechy modrzewia europejskiego i modrzewia japońskiego.

Wybrane gatunki rodzaju Larix,  znajdują zastosowanie w ogrodzie, ze względu na duże zróżnicowanie pod względem siły wzrostu, a także dostępnych form. Delikatne igły, wyraziście przebarwiające się w okresie jesiennym, niewielkie wymagania, łatwa uprawa, to kolejne, choć nie jedyne zalety tych pięknych roślin ozdobnych.


Modrzew w ogrodzie


Modrzewie cenione są nie tylko ze względu na swoją wartość użytkową, ale także walory dekoracyjne. Wcześnie rozpoczynają wegetację, posiadają ozdobne igły, szyszki, ładny pokrój. Nie są wymagające i przy niewielkim zaangażowaniu, mogą stanowić atrakcję nie tylko dużego, ale także niewielkiego ogrodu. Dawniej królowały w parkach, na otwartej przestrzeni,  a dziś, gdy dostępne są także karłowe odmiany, coraz częściej goszczą w małych ogrodach. Uprawiane w pojemniku, mogą stanowić wyjątkowy akcent na tarasie i balkonie.

W ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany modrzewia europejskiego (Larix decidua) oraz modrzewia japońskiego (Larix kaempferi). W ostatnim czasie, w ofercie materiału szkółkarskiego, pojawiają się gatunki i odmiany innych, mniej znanych gatunków modrzewia m.in. modrzewia amerykańskiego (Larix laricina), modrzewia dahurskiego (Larix gmelinii).

W sprzedaży dominują karłowe odmiany modrzewia europejskiego i japońskiego. Ten ostatni charakteryzuje się m.in. niebieskozielonymi igłami, co jest wielką zaletą gatunku. Wśród odmian dominują formy charakteryzujące się kulistą bądź też „płaczącą” koroną, choć dostępne są także odmiany o wzniesionym pokroju jak np. odmiana ‘Diana’.  Wspomniana odmiana, posiada poskręcane pędy i jest idealna do pojedynczych nasadzeń. Z pozostałych odmian modrzewia japońskiego  warto wymienić odmianę ‘Pendula’ (pokrój płaczący), ‘Blue Dwarf’ (płaskokulista korona), ‘Wolterdingen’ (nieregularny pokrój, niebieskozielone igły, niewielkie przyrosty).

Modrzew - szyszki

Modrzew - szyszki


Budowa modrzewia europejskiego


Modrzew europejski (modrzew pospolity) jest drzewem górskim, w stanie dzikim występujący w górach Europy Środkowej (Alpy, Karpaty, Sudety). Naturalne obszary występowania modrzewia pospolitego, znajdują się również w Polsce (Tatry). Jednak w większości, ze względu na swoje walory dekoracyjne i użytkowe, sadzony jest przez człowieka. Gatunek bardzo zmienny, występujący w wielu naturalnych formach.

Drzewo niezwykle malownicze, potężne, w sprzyjających warunkach, osiągające powyżej 45 m wysokości. Początkowo charakteryzuje się wąską, stożkowatą koroną, z czasem bardziej szeroką, cylindryczną. Jego gałęzie w wyższych partiach, ułożone są piętrowo oraz łukowato zakończone (skierowane w górę). W dolnych partiach drzewa, gałęzie są bardziej zwisające. Boczne gałązki opadają. Modrzew posiada pędy skrócone, wydłużone,  prosty pień, u starszych okazów pokryty grubą i spękaną korowiną. System korzeniowy modrzewia europejskiego jest dobrze rozwinięty. Posiada głęboki korzeń główny, a także rozbudowane korzenie boczne. Na pędach, znajdują się sezonowe igły, miękkie, zielone, osiągające do 3 cm długości. Na wydłużonych pędach, igły rozmieszczone są pojedynczo, natomiast na krótkopędach, zebrane są w pęczki. Jesienią przebarwiają się na żółto i opadają. Modrzew europejski jest gatunkiem jednopiennym tzn. na jednym drzewie występują kwiaty żeńskie i męskie.

Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty żeńskie mają formę małej, czerwonawej szyszeczki, skierowanej do góry  o długości dochodzącej do 2 cm. Kwiaty męskie, są trochę mniejsze (0,5-1cm), żółtawe oraz skierowane w dół. Niewielkie szyszki, jajowate, mniej lub bardziej wydłużone, osiągają do 4 cm długości, początkowo zielone, po dojrzeniu brązowe. Nasiona dojrzewają jesienią, a wypadają w roku następnym. Szyszki utrzymują się na drzewie przez kilka lat.

Czy wiesz że…

Modrzew europejski nie tylko należy do najwyższych europejskich drzew, ale także do długowiecznych. Najstarsze okazy dożywają 600- 700 lat.


Uprawa i pielęgnacja modrzewia europejskiego


Modrzew europejski nie ma szczególnych wymagań, dlatego można go sadzić na większości gleb. W swoim naturalnym środowisku porasta podłoże skaliste oraz świeże i żyzne. Roślinie bezwzględnie należy zapewnić słoneczne stanowisko, gdyż modrzew pospolity jest gatunkiem wybitnie światłolubnym. Sadzony w grupach, gubi dolne gałęzie, które nie są dostatecznie oświetlone. Posadzony samotnie, w pełnym nasłonecznieniu, będzie ugałęziony na całej długości pnia. Decydując się na żywopłot z modrzewia,  należy zadbać o dobre nasłonecznienie.

W uprawie, bardziej wymagające od gatunku są odmiany, którym należy zapewnić podłoże dostatecznie wilgotne, żyzne, utrzymane w dobrej kulturze.

Modrzew pospolity jest odporny na mróz, jedynie młode rośliny, w mniej przychylnych warunkach mogą przemarzać.  

Modrzewie nie boją się cięcia, dlatego w razie potrzeby rośliny przycinamy, aby nadać im bardziej zwarty pokrój. Jest to szczególnie ważne w przypadku odmian, a także gatunku, wykorzystanego np. na żywopłot. Cięcie zagęszczające drzewo, wykonujemy wiosną. Pamiętajmy, że w razie potrzeby, modrzew możemy przyciąć w innym terminie, choć nie później niż do końca lipca. Gatunek charakteryzuje się bardzo dużą siłą wzrostu, dlatego też, jeżeli zależy nam na drzewach szybko rosnących, bez wątpienia powinniśmy uwzględnić modrzew pospolity w planowanych nasadzeniach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz