Jodła balsamiczna - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Jodła balsamiczna - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (166 ocen)

Wśród kilku gatunków jodeł uprawianych w ogrodach, na uwagę zasługuje między innymi jodła balsamiczna (Abies balsamea). Roślina należy do rodziny sosnowatych, a jej ojczyzną są tereny leżące na obszarze Ameryki Północnej. Jodła balsamiczna, podobnie jak większość jodeł, to bardzo piękne i niezwykle ozdobne drzewo iglaste, wyróżniające się gęstym i dekoracyjnym ulistnieniem, ładnym pokrojem oraz interesującymi, niedużymi szyszkami.


Opis


Nazwa gatunku ma przede wszystkim związek z charakterystycznym, dość silnym, balsamicznym zapachem wydzielanym przez igły oraz delikatną, półprzeźroczystą wydzieliną żywiczną, pokrywająca dojrzewające szyszki oraz korę pnia, a niekiedy również grubszych gałęzi. Jodła balsamiczna w naturze dorasta do bardzo dużych rozmiarów, osiągając wysokość nawet ok. 15-20 m., jednak jej odmiany uprawiane w ogrodach charakteryzują się bardzo niskim wzrostem i kompaktowym pokrojem. Drzewo posiada silne, lekko wzniesione gałęzie, rosnące dookoła pnia w okółkach oraz krótkie, sztywne, tępo zakończone, gęste igły, spiralnie ułożone na pędach. Ich wierzchnia strona jest ciemnozielona i błyszcząca, natomiast spód pokrywają dwa charakterystyczne, białoszare paski. U gatunku dekoracyjne są także nieduże, stojące, owalne szyszki nasienne. Zanim dojrzeją zabarwione są na ciekawy, fioletowo-purpurowy kolor, po czym brązowieją i jesienią się rozpadają, uwalniając zamknięte w ich wnętrzu nasiona. Szyszki jodły balsamicznej już w młodym wieku pokryte są bardzo charakterystycznymi naciekami półprzeźroczystej żywicy.


Odmiany


Jodła balsamiczna posiada kilka odmian ozdobnych, charakteryzujących się niskim wzrostem i kompaktowym pokrojem. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim: „Nana” – odmiana karłowa, dorastająca do ok. 0-60 cm. wysokości, rosnąca bardzo wolno i tworząca zwartą, niską formę, „Piccolo” – odmiana karłowa, dorastająca do ok. 0,5 – 1 m., tworząca gęstą, kulistą formę, „Larry's Weeping” – oryginalna odmiana o zwisających do dołu gałęziach i powyginanym przewodniku, dorastająca do ok. 2-3m. i oczekująca palikowania oraz podwiązywania.

Jodła balsamiczna

Jodła


Wymagania uprawowe


Podobnie jak większość jodeł, jodła balsamiczna ma dość wysokie wymagania w stosunku do środowiska, dlatego nie wszędzie dobrze będzie rosła. Oczekuje przede wszystkim stanowiska ciepłego, osłoniętego i półcienistego oraz żyznego, gliniastego, stale wilgotnego podłoża, najlepiej o kwaśnym odczynie pH. Jodła balsamiczna jest mniej odporna na niskie temperatury niż inne gatunki jodły, dlatego powinna być uprawiana jedynie w najcieplejszych rejonach kraju (groźne są dla niej także wiosenne przymrozki, uszkadzające młode pędy). Roślina nie toleruje suchego powietrza, źle znosi miejskie zanieczyszczenia i jest bardzo wrażliwa na suszę. Z tego względu najlepiej sadzić ją w miejscach o wilgotnym podłożu i powietrzu np. w pobliżu zbiorników wodnych. W czasie suchego, gorącego lata, jodłę balsamiczną należy też często podlewać i zraszać otocznie wokół jej gałęzi. Dobrym rozwiązaniem jest także solidne wyściółkowanie podłoża u podstawy pnia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz