Jodła balsamiczna - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Jodła balsamiczna - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (166 ocen)

Cięcie


Ze względu na ładny, naturalny pokrój jodły balsamicznej z reguły się nie przycina (u dużych egzemplarzy można jedynie przyciąć najniższe gałęzie). Cięcia nie wymagają także wolno rosnące odmiany karłowe.


Rozmnażanie


Rozmnażanie tego gatunku jodły jest dość trudne. Rośliny można pozyskać z nasion, które jednak do prawidłowego skiełkowania wymagają szczególnych zabiegów. Odmiany uzyskuje się natomiast wyłącznie za pomocą szczepienia.

Jodła balsamiczna - igły

Jodła


Choroby i szkodniki


Podobnie jak inne gatunki jodły, roślina bywa atakowana przez szkodniki, z których najczęściej zagrażają jej mszyce (obiałka pędowa, ochojnik korowojodłowy i ochojnik jodłowy) i przędziorki. Czasami może też wystąpić u niej choroba grzybowa (osutka jodły, rdza jodły).


Zastosowanie


Ze względu na swoje rozmiary, jodła balsamiczna jako czysty gatunek w ogrodach spotykana jest dość rzadko. Zwykle uprawia się ją w dużych parkach krajobrazowych oraz w pobliżu stawów bądź innych zbiorników wodnych. W ogrodach znacznie większe znaczenie mają karłowe odmiany jodły balsamicznej, wykorzystywane głównie jako nasadzenia w wilgotniejszych miejscach ogródków skalnych, na wrzosowiskach, w kompozycjach rabatowych z innymi niskimi roślinami iglastymi oraz w pobliżu oczek wodnych. Pięknie prezentują się także w ogrodach urządzonych na styl orientalny i nadają się do uprawy w pojemnikach.

W swojej ojczyźnie jodła balsamiczna ma też praktyczne zastosowanie, gdyż z jej żywicy wytwarza się aromatyczny balsam kanadyjski. W medycynie naturalnej miał on zastosowanie przy leczeniu różnych chorób (min. przeziębień i chorób górnych dróg oddechowych), obecnie wykorzystywany jest głównie w przemyśle optycznym (przy produkcji soczewek) oraz jako substancja konserwująca preparaty mikroskopowe. W Stanach Zjednoczonych jodła balsamiczna jest także bardzo popularnym drzewkiem Bożonarodzeniowym, które po świętach trafia do ogrodu, o ile było wcześniej uprawiane w doniczce. Także w Polsce coraz częściej możemy już spotkać jodły balsamiczne oferowane na święta w doniczkach. Zanim jednak wysadzimy je do gruntu, pamiętajmy o ich docelowych rozmiarach.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz