Kiedy i jak prawidłowo sadzić iglaki? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak prawidłowo sadzić iglaki? Odpowiadamy!

3,5/5 (78 ocen)

Ozdobne krzewy iglaste to obecnie jedne z najpopularniejszych roślin sadzonych w ogrodach. Ich popularność wiąże się głównie z dużą dekoracyjnością oraz ogromną różnorodnością odmianową, pozwalającą stworzyć z ich udziałem bardzo atrakcyjne kompozycje rabatowe. Podejmując się uprawy iglaków, należy jednak pamiętać, że przy ich sadzeniu, tak jak w przypadku każdej innej grupy roślin, obowiązują pewne zasady.


Dobór krzewów


Najważniejsza sprawa to właściwy dobór krzewów. Rośliny należące do różnych gatunków, a czasem nawet ich odmiany mają nieco inne wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska, dlatego należy poszukać takich krzewów, którym będziemy mogli zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do ich oczekiwań. Jeśli nasz ogród jest w znacznym stopniu zacieniony, a podłoże w nim jest zasadowe, poszukajmy roślin, które zaakceptują takie warunki (np. cisy), jeżeli natomiast mamy działkę w pełnym słońcu, a ziemia na niej jest słabej jakości, wybierzmy krzewy, które dobrze zniosą takie stanowisko (np. jałowiec skalny). Po wyborze odpowiednich gatunków i odmian, można wybrać się po sadzonki. Przed  zakupem krzewów należy jednak sprawdzić, czy rośliny są zdrowe (nie mają żadnych śladów choroby lub żerowania szkodnika zarówno na liściach, pędach jak i na korzeniach), nie mają połamanych lub uszkodzonych gałęzi i korzeni, a ich system korzeniowy nie został przesuszony.

Krzewy iglaste w doniczkach - sadzonki

Krzewy iglaste w doniczkach - sadzonki


Rodzaje sadzonek i terminy sadzenia


W centrach handlowych mamy z reguły dostępne trzy rodzaje sadzonek: krzewy z odkrytym korzeniem (najbardziej podatne na przesuszenie), rośliny w pojemnikach oraz iglaki w doniczkach. Najbardziej praktyczne są rośliny sprzedawane w pojemnikach, gdyż ich bryła korzeniowa nie jest narażona na zbytnie przesuszenie, a krzewy można sadzić do gruntu w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Należy tylko pamiętać, aby rośliny sadzone latem zabezpieczyć przez zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym np. za pomocą cieniówki. Nieco bardziej wymagające są krzewy sprzedawane w balotach, gdyż niczym niezabezpieczona ziemia łatwo wysycha, doprowadzając tym samym do przesuszenia korzeni. Taki rodzaj sadzonek najlepiej jest więc kupować wczesną wiosną lub jesienią i od razu sadzić do gruntu.

Najbardziej wymagające są rośliny sprzedawane z odkrytym korzeniem, których system korzeniowy jest całkowicie pozbawiony ochrony. Takie krzewy powinno się wykopywać i sadzić właściwie w tym samym dniu, gdyż każda zwłoka drastycznie zmniejsza szansę na ich prawidłowe przyjęcie się w nowym miejscu. Sadzonki z odkrytym korzeniem najlepiej jest kupować i sadzić jesienią, gdy temperatury nie są już zbyt wysokie, a wilgotność powietrza i podłoża sprzyjająca. W tym okresie krzewy zakończyły już intensywną wegetację i spowolniły procesy życiowe, dlatego korzenie nie będą narażone na intensywny przyrost części nadziemnej i będą miały czas na aklimatyzację w nowym miejscu.

Sadzenie iglaków

Sadzenie iglaków


Sposób sadzenia


Zanim posadzimy iglaki do gruntu, ich bryłę korzeniową należy umieścić na ok. godzinę w pojemniku z wodą, co pozwoli im wchłonąć dużą ilość wilgoci. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz