Jałowiec kolumnowy - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Jałowiec kolumnowy - uprawa i odmiany

3,7/5 (225 ocen)

Pośród wielu odmian jałowca, szczególnie piękną i dekoracyjną formą odznaczają się te kolumnowe. To ciekawa propozycja dla osób, które pragną mieć w ogrodzie zieleń przez cały rok i preferują krzewy iglaste o monumentalnym charakterze, które na przykład posadzone jeden przy drugim osłonią od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.


Warunki uprawy i pielęgnacja jałowca


Rosnący w ogrodzie jałowiec nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji i z tego względu jest to krzew idealny dla osób zapracowanych lub niezbyt lubiących prace ogrodowe. Można go uprawiać nie tylko bezpośrednio w ogrodzie, ale także w skrzynce, czy donicy na balkonie lub tarasie. Lubi słoneczne stanowisko, jednakże zniesie także lekki cień. Nie potrzebuje gleby bardzo bogatej w składniki pokarmowe, w zupełności wystarczy mu przeciętna jej jakość. Krzew nie wymaga także nawożenia w czasie swojej wegetacji. Nie trzeba go przycinać, chyba, ze straci swoją formę i niektóre pędy staną się wybujałe bądź chcemy się pozbyć brązowych igieł.


Zastosowanie


Owoce niektórych odmian jałowca czyli nibyjagody o niebieskoczarnej barwie są chętnie zjadane przez ptaki, jednak mają one także swoje zastosowanie w kuchni i medycynie. Są bogate w garbniki, olejki eteryczne, sole mineralne i mikroelementy.

W kuchni używa się ich jako przyprawy, na przykład do wędzenia mięs, a pozyskiwane z nich olejki  służą do nadawania aromatu wódce.

W domowej medycynie stosuje się owoce jałowca jako środek na choroby skór, dróg oddechowych, czy układu moczowego.Objawy chorobowe i ich zwalczanie


Jałowiec nie jest podatny na choroby czy szkodniki, jednak pewne objawy świadczą o tym, że coś mu dolega.

Brązowe igły na wiosnę oznaczają, że roślina miała zbyt mało wody. Aby zapobiec takiemu stanowi rzeczy w okresie, kiedy nie ma mrozu, można zimą podlewać krzew.

Niekiedy na roślinie mogą pojawić się wszędobylskie mszyce. Łatwo je zwalczyć strumieniem wody, które łagodnie je spłucze. W razie potrzeby czynność należy powtarzać.

Jeżeli zimą z naszego jałowca opadają igły, oznacza to, że ma zbyt mało wody. Dotyczy to zwykle jedynie roślin uprawianych w doniczce. Pamiętajmy, że latem krzew, który uprawiamy w pojemniku należy podlewać.

Jałowiec


Ciekawe odmiany


Jałowiec pospolity „Compressa”

Odmiana o zwartym, kolumnowym pokroju, dorastająca do 80 cm. Przy podstawie krzew jest nieco szerszy, lekko zwęża się natomiast ku górze. Można go uprawiać zarówno w donicach jak i bezpośrednio w ogrodzie. Komponuje się bardzo dobrze z odmianami jałowca o innych kształtach.

Jałowiec chiński „Monarch”

Charakteryzuje się kolumnowym lecz nieregularnym pokrojem i powolnym wzrostem. Dziesięcioletnie krzewy maja zazwyczaj ok 1,5 do 2 metrów wzrostu. Walorem ozdobnym krzewu są niewątpliwie zielononiebieskie igły. Odmiana potrzebuje dość słonecznego stanowiska, lecz można ją posadzić nawet na ubogiej i dość suchej glebie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz