Jałowiec kolumnowy - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Jałowiec kolumnowy - uprawa i odmiany

3,7/5 (227 ocen)

Jałowiec pospolity „Arnold”

Piękna odmiana wąskokolumnowa o bardzo zwartym pokroju i powolnym przyroście. W ciągu dziesięciu pierwszych lat swego życia osiąga mniej więcej 1,5 metra wysokości. Posiada igły o stalowo-zielonej barwie. Jak inne odmiany, nie ma dużych wymagań, ani co do gleby, ani w kwestii wilgotności.

Jałowiec pospolity „Compressa”

Ta wąskokolumnowa forma krzewu osiąga po 10 latach życia ok 1,5 metra wysokości. Charakteryzuje się gęsto ułożonymi igłami o stalowo-zielonej barwie. Nie jest wymagająca pod względem stanowiska czy potrzeb w  kwestii wilgotności podłoża. Niestety odmiana jest wrażliwa na mrozy, więc nadaje się tylko na stanowiska osłonięte.

Jałowiec pospolity „Hibernica”

Jest dosyć popularną odmianą o szybkim przyroście. W wieku ok 10 lat będzie miała 2 metry. Jej igły są ostre i cechują się stalowoniebieską barwą. Starsze rośliny wymagają wiązania, ponieważ bez tego zabiegu może im grozić rozłamanie pod ciężarem śniegu. Odmiana ma nieduże wymagania glebowe i oraz wilgotnościowe.

Jałowiec pospolity „Meyer”

Jedna z najszybciej przyrastających odmian jałowców kolumnowych, osiąga w wieku 10 lat aż 3 metry wysokości. Cechuje się sztywnymi pędami i stalowo-zielonymi igłami. To kolejna odmiana o małych wymaganiach uprawnych,  polecana nawet dla amatorów.

Jałowice kolumnowe w lecie wspaniale komponują się zarówno z odmianami płożącymi czy kopulastymi, jak i z roślinami ozdobnymi o kolorowych kwiatach. Zimą, kiedy wszystko zamiera, rozweselają nasz ogród zielenią i wspaniale wyglądają oprószone śniegiem. Ich piękny wygląd i małe wymagania sprawiają, że w każdym ogrodzie powinno się dla nich znaleźć miejsce.

Marta Niegierewicz
 

Koniecznie zobacz