Modrzew europejski - opis, uprawa, wymagania, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Modrzew europejski - opis, uprawa, wymagania, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (255 ocen)

Modrzew europejski rozmnaża się generatywnie poprzez nasiona (gatunek), a także poprzez szczepienie (odmiany).

Larix decidua sprzedawany jest zazwyczaj w pojemnikach, dlatego rośliny możemy sadzić przez prawie cały rok. Najlepszym terminem jest oczywiście wczesna jesień, a także wiosna.

Podłoże wokół roślin ściółkujemy, w razie potrzeby podlewamy, a także nawozimy (kompost, nawozy przeznaczone dla iglaków, najlepiej o spowolnionym działaniu).

Odmiany modrzewia europejskiego szczepione na pniu, należy palikować, aby nie zostały uszkodzone przez silne wiatry.

W okresie wegetacji, drzewka uprawiane w pojemnikach należy systematycznie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Na zimę dokładnie okrywamy pojemniki, w których rosną, aby ochronić korzenie przed zmarznięciem.

Modrzew - duże drzewo

Modrzew - duże drzewo


Odmiany ogrodowe modrzewia europejskiego


Początkowo, ze względu na duże rozmiary modrzewia europejskiego, na jego uprawę mogli pozwolić sobie posiadacze dużych ogrodów. Z czasem zaczęły pojawiać się oryginalne, karłowe odmiany, które stanowią doskonałe uzupełnienie nasadzeń w mniejszych ogrodach, a także na tarasie (uprawiane w pojemnikach).

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, a wybrane z nich, zostały uwzględnione w poniższej tabeli.

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Kórnik’

Jedna z najpopularniejszych, karłowych odmian, wyhodowana w Arboretum Kórnickim. Charakteryzuje się kulistą koroną o średnicy do około 1- 2 m. Odmiana świetnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach, a także uprawiana w pojemniku. W celu ograniczenia wielkości korony, wystarczy ją przycinać.

‘Puli’

Pochodząca z Węgier odmiana o płożących się pędach. W sprzedaży dostępna w formie szczepionej na pniu. Stanowi piękny akcent w ogrodzie, na wrzosowiskach, a także w ogrodzie skalnym.

‘Repens’

Znana i bardzo lubiana odmiana modrzewia europejskiego o wysokości zależnej od zastosowanej podkładki. Charakteryzuje się płaczącym pokrojem, a także powolnym wzrostem. Opadające pędy, osiągają spore rozmiary, mogą sięgać podłoża.

‘Pendula’

Kolejna bardzo popularna odmiana modrzewia europejskiego o płaczącym pokroju.

‘Globus’

Karłowa odmiana modrzewia europejskiego o zaokrąglonej koronie, szczepiona na pniu, tworząca bardzo dekoracyjne drzewko.

‘Little Bogle’

Oryginalna odmiana o nieregularnym, szerokostożkowym pokroju, osiągająca docelowo do kilku metrów wysokości. Przyrosty roczne niewielkie, tak więc po około 10 latach, może osiągnąć do około 1,5 m wysokości. Pędy delikatnie powyginane, roślina zwarta, przepięknie prezentująca się np. w orientalnym ogrodzie.

‘Horstmann Recurved’

Ciekawa odmiana przybierająca formę drzewa, krzewu bądź szczepiona na pniu. Jej wielkim atutem są poskręcane pędy, dzięki czemu, roślina jest wyjątkowo dekoracyjnym akcentem w ogrodzie, również w okresie zimowym. W formie drzewa, może osiągać do kilku metrów wysokości.

‘Krejci’

Niezwykła, wyjątkowa, czeska odmiana modrzewia europejskiego, zachwycająca niczym drzewko bonsai. Charakteryzuje się bardzo nieregularnym pokrojem, powolnym wzrostem i osiąga maksymalnie do około 1 m wysokości.

‘Fastigiata’

Odmiana charakteryzuje się wąskim pokrojem i osiąga do kilku metrów wysokości.

 

Zastosowanie


Modrzew europejski sadzony jest przede wszystkim na terenach otwartych,  w parkach, na osiedlach,  dużych posesjach, tam gdzie ma możliwość swobodnie rosnąć. Bardzo dobrze zaprezentuje się jako soliter na tle trawnika, także w grupie z iglakami bądź roślinami liściastymi, choć w każdym wypadku musi mieć sporo miejsca i słoneczne stanowisko. Niestety osiąga zbyt duże rozmiary, aby mógł rosnąć w niewielkim ogrodzie, chyba że zostanie wykorzystany na formowany żywopłot. Żywopłot z modrzewia systematycznie przycinany jest gęsty, zwarty oraz doskonale spełnia swoją rolę.

W niewielkich ogrodach uprawia się liczne, zazwyczaj karłowe odmiany modrzewia europejskiego, które stanowią doskonałe uzupełnienie nasadzeń, w bardzo zróżnicowanych ogrodach. Mogą być sadzone m.in. w ogrodach przydomowych, skalnych, orientalnych, na wrzosowisku, tarasie, a także większym balkonie. Przy minimalnej pielęgnacji, stanowią ciekawe i wyraziste akcenty.

Rewelacyjnie prezentują się w okresie rozpoczęcia wegetacji, a także jesienią, gdy igły przebarwiają się na żółtą. Wyglądają wówczas zjawiskowo.

Modrzew europejski jest gatunkiem sadzonym w lasach, a jego drewno jest cenionym materiałem, wykorzystywanym w budownictwie oraz meblarstwie.

Szyszki i igły modrzewia

Szyszki i igły modrzewia


Choroby, szkodniki i inne problemy


Uprawa modrzewia europejskiego nie jest zajmująca, a zapewnienie roślinie sprzyjających warunków sprawi, że będzie rozwijała się prawidłowo, bez większych problemów. Jeżeli modrzew zostanie posadzony w niewłaściwym podłożu, na zacienionym stanowisku oraz w towarzystwie m.in. świerka, wówczas mogą pojawić się problemy. Nieodpowiednie stanowisko doprowadzi do osłabienia rośliny, czego konsekwencją mogą być zmiany chorobowe m.in. o podłożu fizjologicznym i grzybowym.

Zagrożenie  stanowią także szkodniki, zwłaszcza ochojniki. Ochojniki stanowią podstawowy problem w uprawie modrzewia i bardzo ciężko z nimi walczyć, zwłaszcza jeżeli problem dotyczy potężnych drzew, które mogą rosnąć w większych ogrodach. O wiele łatwiej zadbać o modrzewie karłowe, dlatego decydując się na uprawę modrzewia w ogrodzie, wybierajmy odmiany ogrodowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz