Modrzew europejski - opis, uprawa, wymagania, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Modrzew europejski - opis, uprawa, wymagania, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (263 ocen)

Ochojnik świerkowo- modrzewiowy (Adelges laricis) to pluskwiak równoskrzydły, mszyca dwudomna, żerująca na świerku oraz modrzewiu. Na świerku powoduje powstawanie tzw. galasów, natomiast na modrzewiu uszkadza igły, które żółkną i przedwcześnie opadają. Dodatkowo mszyce żerujące na modrzewiu pokryte są woskową wydzieliną.

Szkodnik zimuje na modrzewiu w fazie larwalnej. Wiosną, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, samice składają jaja, dając początek kolejnemu pokoleniu. Na przełomie wiosny i lata uskrzydlone formy wędrują na świerk, a pozostałe nadal, żerują na modrzewiu, skryte pod woskowym puchem.

W okresie zimowym na świerku zimują samice ochojnika świerkowo- modrzewiowego, które wiosną złożą jaja. Larwy, żerują na młodych przyrostach, powodując ich deformację. W powstałych wyroślach (tzw. galasach) znajdują się rozwijające się larwy. W okresie letnim, uskrzydlone osobniki zasiedlają okoliczne modrzewie.

W przypadku młodych modrzewi, ochojnik świerkowo- modrzewiowy, może być bardzo groźny i doprowadzić do zamierania całych drzewek. Przede wszystkim należy unikać sadzenia modrzewi w pobliżu świerków. Jeżeli jednak w ogrodzie posiadamy oba gatunki, to w przypadku pojawienia się szkodnika pamiętajmy, aby ze świerka usunąć powstałe galasy, zanim opuszczą je szkodniki.

Wczesną wiosną, jeszcze przed pękaniem pąków, w celu zwalczenia zimujących larw, należy zastosować środek, powstały na bazie oleju parafinowego. W późniejszym okresie, można zastosować środki o działaniu kontaktowym, którymi zwalczane są inne mszyce. Na osobniki pokryte woskową wydzieliną, możemy zastosować preparat układowy, który wchłaniany jest przez roślinę, a tym samym obecny w soku roślinnym, którym żywią się ochojniki.

Innym szkodnikiem, mogącym pojawić się na modrzewiach jest pochwik modrzewiaczek (krobik modrzewiowiec) Coleophora laricella. Niewielki motyl, który w fazie larwalnej minuje igły.  Zimuje w  „pochewkach”, przytwierdzonych do kory czy też pączków na krótkopędach. Powoduje żółknięcie igieł, osłabia drzewo, ogranicza nowe przyrosty. Przy masowym występowaniu, powodujący duże szkodny. Szkodnika można zwalczyć stosując insektycyd o działaniu układowym.

Inne szkodniki modrzewia to m.in.: przewężyk modrzewiowy, miodownica modrzewiowa plamista czy też korniki.

Biorąc pod uwagę choroby modrzewia, szczególną uwagę należy zwrócić na opadzinę modrzewia.  Choroba o podłożu grzybowym, za którą odpowiada Meria laricis. Zmiany chorobowe niebezpieczne są zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek modrzewia. Na porażonym drzewie dochodzi do żółknięcia, więdnięcia i brunatnienia igieł. Zmiany mogą obejmować część bądź całe igły, które z czasem opadają. Rozwojowi choroby sprzyja podwyższona wilgotność powietrza. Ponieważ grzyb zimuje w opadłych igłach, koniecznie należy je usuwać. Zmiany chorobowe zwalczamy odpowiednim fungicydem.

Do chorób grzybowych, występujących na modrzewiu należy także rak modrzewia. Za chorobę odpowiedzialny jest Lachnellula willkommii. W przypadku porażenia przez grzyb młodych modrzewi, dochodzi do zamierania pędów, a także całych drzew. Na starszych drzewach, na pniu oraz grubszych pędach obecne są zrakowacenia.
 

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz