Uprawa drzew w donicach - przedstawiamy najpopularniejsze odmiany oraz sposoby pielęgnacji

Jesteś tutaj:

Uprawa drzew w donicach - przedstawiamy najpopularniejsze odmiany oraz sposoby pielęgnacji

3,5/5 (13 ocen)

Drzewka rosnące w donicach to widok coraz częściej spotykany w polskich ogrodach. Szczególnie pięknie prezentują się ustawione na dużych tarasach, gdzie tworzą niejako mini ogród. Idealnie nadają się do kompozycji z innymi roślinami, utrzymując swoją uroczą, niejednokrotnie kwitnącą koronę na cienkim pniu, ponad resztą kwiatów. Uzyskujemy w ten sposób wrażenie, że nasz „balkonowy ogród” jest większy niż w rzeczywistości.

Ich uprawa nie jest łatwa, jednak piękno niektórych okazów z pewnością jest warte poświęceń. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego pojemnika pod nasze drzewko. Przede wszystkim musi to być donica (albo skrzynia) bardzo solidna, dość duża oraz nie za lekka. Wypełniona ziemią, powinna utrzymać wysoką roślinę w pionie oraz nie wywalać się przy bele podmuchu wiatru. W dnie robimy otwory, przez które będzie uciekał nadmiar wody. Jeżeli ustawiamy ją na balkonie lub tarasie, należy pamiętać, że miejsce pod nią będzie praktycznie cały czas wilgotne, dlatego też, warto jest zabezpieczyć się w podstawki, które zapobiegną zniszczeniu naszej podłogi. Na dnie donicy wykładamy dość grubą warstwę, grubych kamieni, tłuczonej ceramiki lub innych materiałów, które służyły będą jako drenaż. Jeżeli chodzi o wybór ziemi oraz odpowiednie stanowisko, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi wymaganiami danych gatunków, które można odnaleźć bez problemu w encyklopedii roślin.

Przy dbaniu o drzewka uprawiane w donicach, należy być bardzo skrupulatnym. Jest to zajęcie trudniejsze od uprawy drzew rosnących tradycyjnie w ogrodzie. Codziennie podlewamy, a w czasie intensywnych upałów dostarczamy jeszcze większą ilość wody. Nie możemy dopuścić do nadmiernego przesuszenia podłoża. Raz w tygodniu do wody dodajemy specjalny nawóz do roślin kwitnących, który upiększy nasze drzewko i przedłuży jego kwitnienie. Niezmiernie ważne jest również przycinanie. Nie możemy dopuścić, by nasze drzewko zwyczajnie „zdziczało”. W tym celu regularnie wycinamy pędy pojawiające się na nagim pniu oraz te wyrastające z ziemi. Po wyciągnięciu na wiosnę z miejsca zimowania, przycinamy w taki sposób, by nadać mu regularny, atrakcyjny kształt. Jesienią skracamy znacznie wszystkie pędy.

Praktycznie wszystkie drzewka, które uprawiane są w donicach, nie są w stanie przezimować w naszym klimacie. W czasie, gdy zaczną zbliżać się pierwsze przymrozki, wstawiamy je do pomieszczenia o obniżonej temperaturze, lecz wyższej niż 5-6 stopni. W tym celu często wykorzystywane są jasne piwnice, o temperaturze około 11-12 stopni, gdzie większość gatunków jest w stanie bez problemu przetrwać zimę.

 

Do najczęściej spotykanych w naszych ogrodach drzew doniczkowych należą przede wszystkim:

 

Bieluń, czyli Datura – bardzo obficie kwitnąca roślina, o dużych, trąbkowych kwiatach. Osiąga nawet dwa – dwa i pół metra wysokości. Okres kwitnienia przypada na przełom lata oraz jesieni.

Fuksja, zwana też Ułanką – również bardzo obficie zakwita, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki. Kwiaty niezwykle ozdobne oraz oryginalne, w kolorze czerwono – fioletowym, czasem również biało – czerwonym.

Oleander – może przyjmować pokrój drzewka, albo krzewu. Dorasta do dwóch metrów wysokości. Kwiaty zebrane w spore kwiatostany.

Klonik – osiąga dużo mniejsze rozmiary od poprzedników. Główną ozdobą są jego liście. Kwiaty są rzadkie, lecz duże i ładne.

Róże pienne – jak wszystkie róże, są wyjątkowo dekoracyjnymi i pięknie kwitnącymi roślinami. Osiągają nawet półtora metra wysokości. Występują w wielu odmianach, np.: róża płacząca, angielska, wielkokwiatowa.

 

Drzewa w donicach mogą być nie lada ozdobą oraz atrakcją każdego ogrodu, czy balkonu. Co prawda ich uprawa oraz pielęgnacja wymagają dość sporego nakładu pracy, jednak kwitnienie, którym się odwdzięczają jest warte poświęcenia. Jeżeli nie mamy pomysłu jak zagospodarować nasz taras, właśnie takie kompozycje mogą być idealnym rozwiązaniem.

Koniecznie zobacz