Jaką doniczkę kupić dla storczyka? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jaką doniczkę kupić dla storczyka? Odpowiadamy!

3,4/5 (416 ocen)

Storczyki chętnie goszczą zarówno w domach o wystroju tradycyjnym jak i nowoczesnym. Ich uprawa nie jest wymagająca, aczkolwiek wymaga wiedzy na temat warunków, w których powinny się rozwijać.


Gatunek gatunkowi nierówny


Storczyki są wielką rodziną. Nie każdy zatem członek rodziny musi być pielęgnowany w ten sam sposób. To właśnie sprawia, że korzystanie z rad dotyczących uprawy nie zawsze okazuje się odpowiednie dla danego gatunku storczyka.

Zasadniczo rośliny ozdobne mogą być całorocznymi lub zapadającymi w spoczynek w czasie zimy. Zatem warunki, których pożądają jedne i drugie będą się od siebie różniły. Przykładem storczyka całorocznego jest popularny i chętnie uprawiany w domowej doniczce gatunek Phalaenopsis.


Rodzaje doniczek i ogólne zasady ich doboru


Najczęściej storczyki uprawia się w typowych doniczkach wykonanych z tworzywa sztucznego lub doniczkach ceramicznych. Pierwsze pojemniki oferowane są w wersji przepuszczającej światło, aczkolwiek również kolorowej. Zachowanie przezroczystości pozwala na dotarcie światła do systemu korzeniowego. Dużymi wymaganiami świetlnymi charakteryzują się storczyki z rodzaju Dendrobium. Jednak pozostawienie ich w miejscu, do którego bezpośrednio dociera promieniowanie słoneczne także nie jest wskazane. Może przyczynić się do powstania poparzeń. Ponadto doniczki plastikowe są lekkie i mało stabilne. Doniczki plastikowe na skutek nasłonecznienia szybko się podgrzewają, a to z kolei wywiera niekorzystny wpływ na rozwój storczyka.

Ich przeciwieństwem są doniczki ceramiczne, których ciężar jest znacznie większy i dzięki temu stanowią one lepszą podporę dla korzeni storczyka. Cena doniczek ceramicznych jest jednak znacznie większa niż doniczek wykonanych z plastiku (co najmniej dwukrotnie).

Wartą uwagi propozycją jest również uprawa storczyków w doniczkach glinianych, ponieważ niosą one  szereg korzyści związanych z oddychaniem korzeni. Mniej światła będą potrzebowały storczyki z rodzaju Phragmipedium czy Cattleya. Ponadto najlepiej zrezygnować ze zdobnych donic glazurowanych – mogą pojawić się problemy z oddychaniem korzeni, co w konsekwencji prowadzi do gnicia.

Bez względu na wybrany rodzaj doniczki należy zwrócić uwagę na otwory w dnie, które powinny być stosunkowo duże. Niekiedy dodatkowo w doniczkach plastikowych wskazane jest wykonanie dodatkowych otworów. Najlepiej zrobić je nie tylko w dnie, ale również w ściance bocznej. Poza tym używając wcześniejszych doniczek, zalegających w domu, nie powinno się stosować ich  bez wcześniejszego przygotowania. Chodzi oczywiście o wyparzenie wrzątkiem celem zdezynfekowania.

Szeroki wybór doniczek i osłonek do storczyków znajdziesz w tym sklepie

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz